Riigimeedia: Alžeeria president astub tagasi enne ametiaja lõppu

President Bouteflika teleekraanil käesoleva aasta 11. märtsil.
President Bouteflika teleekraanil käesoleva aasta 11. märtsil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Alžeeria põdur president Abdelaziz Bouteflika astub tagasi enne oma ametiaja lõppemist 28. aprillil, teatas tema kantselei esmaspäeval.

President "astub samme tagamaks riigi institutsioonide tegevuse jätkumise üleminekuperioodil", ütles kantselei riigimeedias edastatud avalduses ja lisas, et "tagasiastumine leiab aset enne 2019. aasta 28. aprilli".

Presidendi kantselei ei täpsustanud, milliseid samme 82-aastane Bouteflika astub või millal neid tehakse.

Vastavalt põhiseadusele saab Alžeeria presidendi tagasiastumisel ajutiseks riigipeaks senati esimees, kellel tuleb 90 päeva jooksul välja kuulutada uued valimised. Praegu on senati esimees Abdelkader Bensalah.

President on pärast 2013. aastal üleelatud insulti olnud avalikkuse silme alt eemal.

Bouteflika ütles eelmisel kuul massimeeleavaldustele reageerides, et loobub otsusest kandideerida viiendaks ametiajaks, kuid teatas ka aprilli kavandatud presidendivalimiste edasilükkamisest.

Relvajõudude kindralstaabi ülem Ahmed Gaid Salah ütles eelmisel teisipäeval, et presidendil tuleb tagasi astuda või parlament kuulutab ta valitsemisvõimetuks.

Alžeerias vahistati tuntud ärimees ja presidendi toetaja

Alžeerias vahistati tuntud ärimees ja president Abdelaziz Bouteflika üks peamine toetaja Ali Haddad, teatasid julgeolekuallikad.

Allikate info kohaselt võeti äritegelane kinni, kui ta üritas üle piiri Tuneesiasse pääseda.

Ajakiri Forbes kirjeldab Haddadi Alžeeria ühe kõige jõukama ettevõtjana.

Mehe vangistamist kinnitasid veidi hiljem ka kohalik ajaleht El Watan ja uudistekülg TSA. Esialgu poel selge, milles ärimeest süüdistatakse. Võimuesindajad pole mehe kinnivõtmist ametlikult kommenteerinud.

Bouteflika nimetas pühapäeval ametisse uue valitsuse, mida juhib Noureddine Bedoui, teatas presidendiamet.

Riikliku telekanali info kohaselt jääb asekaitseministriks armee ülemjuhataja Ahmed Gaid Salah, kes on kutsunud Bouteflikat üles ametist lahkuma.

Senine asepeaminister Ramtane Lamamra seevastu uue administratsiooni koosseisu ei kuulu.

Alžeeria prokuratuur keelas korruptsioonis kahtlustatavatel lahkuda

Alžeeria riigiprokuratuur teatas esmaspäeval, et keelab korruptsioonis kahtlustatavatel riigist lahkuda.

Prokuratuur alustas rea üksikisikute suhtes korruptsiooni- ja ebaseaduslike rahaülekannete uurimisi. 

Alžeeria sõjavägi pidas riigisiseste pingete taustal kriisikohtumise

Alžeeria sõjaväe juht kutsus laupäeval sõjaväe teised juhtivliikmed kokku ajal, mil ta tahab kuulutada president Abdelaziz Bouteflika valitsemisvõimetuks.

Peastaabi ülem Ahmed Gaid Salah väitis laupäeval, et teatud figuurid, keda ta ei nimetanud, sepitsevad riigi poliitkriisi varjus sõjaväe vastu.

Salah kaitses televisioonis edastatud teates ettepanekut käivitada põhiseaduslik protsess Bouteflika valitsemisvõimetuks kuulutamiseks. President on pärast 2013. aastal üleelatud insulti olnud avalikkuse silme alt eemal.

Meeleavaldajad nõuavad Bouteflika tagasiastumist, kuid paljud ei soovi Salah' välja käidud põhiseaduslikku menetlust, sest nad pelgavad, et selle toel säilitab peamiselt tagatubades tegutsev poliitiline eliit oma positsiooni. Selle asemel nõuavad nad uusi liidreid, keda korruptsioonis ei süüdistata ning kes on nõus tegelema raskustes noorsoo probleemidega.

Salah kordas ettepanekut lasta käiku põhiseaduse artikkel 102, mille alusel võib põhiseadusnõukogu otsustada, et Bouteflika on valitsemiseks liiga haige ning paluda parlamendil otsus heaks kiita. Salah tegi ettepaneku lasta meeleavaldajate nõudmiste rahuldamiseks käiku ka teisi põhiseaduse artikleid.

Ta ei pidanud tõsiseltvõetavaks väidet, et tema ettepanek on sisult riigipööre. Sõjaväejuhi sõnul ei taha ta võimu endale haarata, vaid otsib kriisi lahendada suutvat õiguslikku viisi.

Salah' sõnul toimub laupäeval "salakohtumine", mis on sihitud "erinevate meedia- ja sotsiaalmeediakanalite kaudu käiva ägeda sõjaväevastase kampaania" vastu.

Reedel tulid miljonid alžeerlased kuuendat nädalat järjest režiimi vastu meelt avaldama. Protestid on pannud vankuma riigi eliidi võimustruktuuri, kuid pole selge, mis edasi saab.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: