Alžeerias korraldati Bouteflika vastu suurmeeleavaldusi

Alžeerlased protestisid presidendi vastu.
Alžeerlased protestisid presidendi vastu. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Alžeeria pealinnas Alžiiris kogunes reedel tohutu rahvahulk nõudma viletsa tervisega president Abdelaziz Bouteflika tagasiastumist pärast seda, kui ta allus meeleavaldajate nõudmistele valimistel mitte kandideerida ja lükkas valimised edasi.

Mehed, naised ja lapsed kogunesid Alžiiri kesklinna massina, mille suurus näis sarnanevat möödunudreedestele demonstratsioonidele, kus osalesid kümned tuhanded inimesed üle riigi, ütles kohapeal olnud AFP korrespondent.

Peomeeleolus rahvahulk kutsus Bouteflikat mitte võimu külge klammerduma pärast seda, kui president tühistas esmaspäevall 18. aprillile kavandatud valimised ja teatas, et loobub viiendaks ametiajaks presidendiks kandideerimisest. 

Julgeolekuallikate sõnul avaldas sel reedel üle riigi meelt rohkem inimesi kui nädal tagasi. 

Suured meeleavaldused korraldati reedel ka teistes Alžeeria tähtsamates linnades nagu Oran, Constantine ja Annaba, teatasid kohalikud ajakirjanikud. 

Reedene protestipäev pidi näitama, kas Bouteflikal on õnnestunud järeleandmistega rahvast rahustada. 

"Sa teeskled, et saad meist aru. Me teeskleme, et kuulame sind," oli kirjas ühe meeleavaldaja plakatil.

Reedene meeleavaldus Alžiiris kulges suuresti rahumeelselt, kuid rahvamassi veerel puhkes kokkupõrge korrakaitsjate pihta kivi loopivate noorte ja märulipolitseinike vahel ning mitu inimest sai viga. 

Hiljem puhastasid tuhanded kilekottidega varustatud noored tänavaid ning vabatahtlikud korjasid kesklinnas prügi. Rahvamass läks pimeduse saabudes rahumeelset laiali. 

Bouteflika teatas vahetult pärast valimiste tühistamist ka, et vahetab ebapopulaarse peaministri Ahmed Ouyahia välja senise siseministri Noureddine Bedoui vastu, kes kaitses neljapäeval valimiste edasilükkamist.

Bedoui ärgitas neljapäeval rahvast rahulikkusele ja lubas moodustada uue valitsuse hiljemalt järgmiseks nädalaks.

Bedoui hoiatas, et olukord riigis on tundlik ja inimesed "peavad olema rahulikud ja käituma rahulikult". Peaminister esitas olukorra lahendamiseks ka üleskutse dialoogile.

Viletsa tervisega Bouteflika kandideerimise vastaseid meeleavaldajaid rõõmustas presidendi otsus viiendast ametiajast loobuda, kuid teade valimiste tühistamisest käivitas uue protestilaine.

Protestiliikumist Alžeerias, kus pool rahvastikust on alla 30 aasta vanad ja noorte seas valitseb kõrge töötus, juhivad üliõpilased. 

Bedoui on lubanud luua tehnokraatide valitsuse, kus töötavad noored mehed ja naised. "Ma olen kuulnud sõnumit Alžeeria noortelt," ütles ta ja lisas, et uus valitsus moodustatakse hiljemalt järgmisel nädalal.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: