Alžeeria sõjaväejuht nõudis Bouteflika valitsemisvõimetuks kuulutamist

Alžeeria sõjaväejuht Ahmed Gaid Salah ja president Abdelaziz Bouteflika 11. märtsil.
Alžeeria sõjaväejuht Ahmed Gaid Salah ja president Abdelaziz Bouteflika 11. märtsil. Autor/allikas: Canal Algerie/AFP/Scanpix

Alžeeria sõjaväejuht Ahmed Gaid Salah kutsus teisipäeval pärast kuu aega kestnud valitsusvastaseid meeleavaldusi kuulutama põdurat presidenti Abdelaziz Bouteflika valitsemisvõimetuks.

Sõjaväejuht ütles televisioonis üle kantud kõnes, et väljumistee kriisist on artikkel 102 põhiseaduses, mille alusel on võimalik kuulutada president tõsise haiguse tõttu võimetuks oma ülesandeid täitma. 

Salah on üks riigi mõjuvõimsamaid isikuid. 

Alžeeria on alates 22. veebruarist haaratud enneolematutest massimeeleavaldustest põdura tervisega 82-aastase presidendi vastu, kes liigub ringi ratastoolis. Pärast 2013. aastal saadud insulti on teda harva avalikkuse ees nähtud.

Meeleavaldused vallandas 20 aastat võimul olnud Bouteflika teadaanne viiendaks ametiajaks presidendiks kandideerimisest, seda hoolimata murest tema suutlikkuse üle riigipea kohuseid täita.

Bouteflika teatas 11. märtsil meeleavaldajate survel, et ei kandideeri 18. aprillile kavandatud valimistel viiendaks ametiajaks presidendiks ja tühistab valimised.  

Presidendi teade vallandas protestijate seas esialgu rõõmupeo ja meeleavaldajad taipasid alles hiljem, et Bouteflika tühistab ka valimised ja kavatseb Põhja-Aafrika riiki edasi valitseda. See vallandas uue protestilaine. 

Riigipea teatas ka plaanist viia üleriigilise konverentsi kaudu läbi reforme ja anda seejärel võim üle.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: