NATO kiitis heaks Musta mere julgeolekut toetavad abinõud

NATO juubelikohtumisel kinnitasid liikmesriigid, et allianss on tugev ning teeninud oma liitlaste huve hästi. NATO kiitis heaks meetmete paketi, millega toetatakse julgeolekut Musta mere piirkonnas.

Washingtonis toimus neljapäeval NATO 70. aastapäeva tähistav ministrite kohtumine.

Liitlased avaldasid toetust Ukrainale ja Gruusiale ning kiitsid heaks Musta mere julgeolekut toetavate abinõude paketi. See tähendab muu hulgas ühiseid õppusi Ukraina ja Gruusia laevastikega koostöövõime parandamiseks. Juba praegu teostavad mitmed liitlased õhuturvet Musta mere piirkonnas.

"Me nõustusime meetmetega, mis peaksid parandama meie olukorrahinnangut ja suurendama toetust Gruusiale ja Ukrainale sellistes valdkondades nagu mereväe ja rannavalve väljaõpe, sadamate külastamine, õppused ja informatsiooni jagamine. See kasvatab juba lähedast koostööd. Praegu patrullib üks NATO mereväelaste grupp Mustal merel ja osaleb Ukraina ja Gruusia alustega õppustel," rääkis NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

Ühtlasi teatas Stoltenberg, et sügisel peaks allianss saama 30. liikme, milleks on Põhja-Makedoonia, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kohtumise osalejad tõdesid, et NATO on tugev, ühtne ja edukalt kohanev kaitseorganisatsioon, mis on hästi teeninud oma liitlaste huve ja aidanud kaasa transatlantilisele julgeolekule – alliansi ühtsus aitas lõpetada külma sõja ja tagada rahu Balkanil. Uute NATO liikmete ühinemine tõi aga miljonite eurooplaste jaoks kaasa stabiilsuse ja turvalisuse.

Välisministeeriumi asekantsleri Paul Teesalu sõnul peab allianss edasi töötama selle nimel, et NATO suudaks ennetada kõiki tänaseid ja uusi julgeolekuohte ja hoida inimeste turvalisust, olgu need seotud tehnoloogiliste uuendustega, kliimamuutustega, küber- ja hübriidohtude või terrorismiga.

Ta lisas, et olukorras, kus seisame silmitsi ettearvamatu ja keerulise julgeolekuolukorraga, on oluline, et liitlased täidaksid endale võetud kohustust tõsta oluliselt kaitsekulutusi aastaks 2024 ning arendada võimet panustada NATO operatsioonidel ja missioonidel.

Kohtumisel osalejad rääkisid ka terrorismivastasest võitlusest. Rõhutati, et oluline on jätkata ISIS-e vastast tegevust Süürias ja Iraagis. Nenditi, et kuigi ISIS on kaotanud oma territooriumi, on terrorirünnakute oht endiselt suur.

"Oluline on tuvastada konfliktipiirkonnast lahkuvad terroristlikud välisvõitlejad ja takistada ISIS-e rakukeste levimist. Lisaks sõjalistele operatsioonidele on oluline tõkestada terrorismi rahastamist ja aidata kaasa konfliktijärgsele ülesehitustööle," sõnas Teesalu.

Osalejad tõdesid, et INF-i lepingu säilitamine ei ole võimalik ilma Venemaa tagasipöördumiseta lepingu täitmise juurde. Kuna see ei ole praegu kuigi tõenäoline, tuleb juba valmistuda ka INF-i leppe järgseks olukorraks. Edasi tuleb minna NATO kaitse- ja heidutusvõime kohandamisega, et jätkuvalt tagada liitlaste julgeolek.

Eesti delegatsiooni juht Paul Teesalu tänas oma sõnavõtus liitlasi toetuse eest Eestile ja kinnitas jätkuvat pühendumust alliansile. "Liitlasväed Eestis on kinnitus NATO solidaarsusest," ütles ta.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: