X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

ERR USA-s: NATO kohtumisel pälvisid kaitsekulutused palju tähelepanu

Foto: AFP/Scanpix

USA pealinnas Washingtonis lõppes NATO välisministrite kohtumine, kus lepiti kokku Musta mere piirkonna julgeoleku suurendamises. Lisaks peatuti pikemalt kaitsekulutustel ja USA välisminister rõhutas, et osad riigid peavad tegelema ka oma avaliku arvamusega, et suurem panustamine oleks võimalik.

NATO välisministrid otsustasid, et Venemaa agressiivse käitumise tõttu Kertši väinas suurendab allianss oma kohalolekut Musta mere piirkonnas. See tähendab, et Gruusia ja Ukrainaga tehakse ühisõppusi ja jagatakse informatsiooni. Lisaks aitab NATO mõlema riigi mereväelaste ja rannavalve väljaõppega, vahendasid ERR-i teleuudised.

"See kasvatab juba lähedast koostööd. Praegu patrullib üks NATO mereväelaste grupp Mustal merel ja osaleb Ukraina ja Gruusia alustega õppustel. Seega, meie tähelepanu ja kohalolek püsib selles väga olulises piirkonnas," märkis NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

Ühtlasi kutsus Stoltenberg Venemaad taas kord üles pidama kinni keskmaa tuumajõudude lepingust (INF), kuid tõdes, et tõenäoliselt seda ei juhtu. See aga tähendab, et suve lõpus lepe enam ei kehti.

"Me ei kavatse teha sama, mida Venemaa. Me kavatseme olla kaalutletud ja koordineeritud ja meil ei ole mitte mingisugust kavatsust paigutada maismaa tuumarakette Euroopasse," sõnas Stoltenberg.

Enne välisministrite kohtumist nahutati mitu korda Saksamaad, kes mõnede liitlaste arvates ei panusta piisavalt kaitsesse. Kohtumisel küll ühtegi eraldi riiki välja ei toodud, kuid tõdeti, et osades riikides ei saa avalikkus päris täpselt aru, miks on vaja kaitsekulutusi tõsta.

"Maailm on muutunud meie ümber, ohud on suurenenud ning selleks tulebki kaitsekulusid taas tõsta ja sellest räägiti päris palju. See oli ka Ameerika välisministri peamine sõnum, et palun tegelege ka oma avaliku arvamusega," selgitas Eesti suursaadik NATO-s Kyllike Sillaste Elling.

USA välisministri Mike Pompeo tähelepanu oli suuresti ka Türgil, kes NATO liikmena otsustas osta S-400 õhutõrjesüsteemid Venemaalt. USA peatas seepeale oma hävitajate F-35 müügi Türgile ja pakkus neile hoopis oma raketisüsteeme Patriot. Türgi ametnikud kinnitasid aga Washingtonis, et Venemaa tehinguga minnakse siiski edasi ja lisasid, et ameeriklased jäid oma pakkumisega hiljaks.

"Mul oli eile Türgi välisministriga pikk jutuajamine. Ma olen väga kindel, et leiame tee edasi," lausus Pompeo.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: