ERR-i andmeil on kolm parteid ministriportfellide jaotuses kokku leppinud

{{1554486540000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Rahvusringhäälingu (ERR) andmetel on Keskerakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja Isamaa jõudnud kokkuleppele ministriportfellide jaotuses. ERR-i andmetel on Isamaa juba paika pannud oma ministrid: Urmas Reinsalu, Raivo Aeg, Jüri Luik, Tõnis Lukas ja Riina Solman.

ERR-i poliitikatoimetaja Toomas Sildam rääkis "Aktuaalses kaameras", et tema andmetel jagab loodav koalitsioon 15 ministriportfelli.

EKRE soovis kaotada nn kahe ministriga ministeeriumid ning selle tulemusel liidetakse kokku sotsiaalministeeriumi blokk, kuid see-eest tulevad uutena rahvastikuministri ametikoht ning ettevõtlusministri asemel väliskaubandusministri ametikoht.

Sildami andmetel saab Keskerakond peaministri, majandus- ja taristuministri, haridusministri, sotsiaalministri ning riigihalduse ministri koha.

Sildam usub, et haridusministrina jätkab Mailis Reps. Sotsiaalministriks saab tema hinnangul Jaak Aab, kes on kunagi sama ametit pidanud. Majandusministriks saab Sildami hinnangul senine Tallinna linnapea Taavi Aas.

"Huvitav, kas riigihalduse ministrina jätkab Janek Mäggi, kelle peaminister tõi ju erasektorist valitsusse," lisas Sildam.

EKRE-le läheb rahandusministri, siseministri, maaeluministri, keskkonnaministri ja väliskaubandusministri koht.

"Ei julge rohkem ennustada kui seda, et kuna Mart ja Martin Helme ütlesid, et nad lähevad valitsusse, siis ma usun, et Martin Helme saab rahandusministri ja Mart Helme siseministri koha," rääkis Sildam, tunnistades, et laupäev näitab, kas see nii ka on.

Sildami sõnul on nii maaelu- kui ka keskkonnaministri ametikohad EKRE-le väga tähtsad. "Arvestades, kui palju hääli sai EKRE maapiirkondadest, siis on need neile kindlasti äärmiselt olulised ministrikohad."

Isamaa saab välisministri, kaitseministri, justiitsministri, kultuuriministri ja rahvastikuministri koha.

"Isamaa teeb selles mõttes ajalugu, et ma ei mäleta, kas üks erakond on varem saanud korraga nii välis- kui ka kaitseministri koha," märkis Sildam.

Isamaa puhul on teada, et Tõnis Lukasest saab ilmselt kultuuriminister.

Ametlikult kinnitamata andmetel jagunevad Isamaa ülejäänud portfellid nii: välisministriks saab Urmas Reinsalu, justiitsministriks Raivo Aeg, kaitseministrina jätkab Jüri Luik ning rahvastikuministriks Riina Solman.

Rahvastikuministri ametikoha loomist oli Sildami andmetel Isamaa ise soovinud.

"See olevat olnud nende soov, et valitsuses oleks rahvastikuminister ja see portfell kuuluks neile," sõnas ta.

Laupäeval avaldavad Keskerakond, EKRE ja Isamaa ka enda koostatud koalitsioonilepingu.

"Arvan, et koalitsioonileping ise on küllaltki deklaratiivne. Palju huvitavam on Exceli tabel, mis käib koalitsioonilepinguga kaasas ja kust peaks näha olema, millised rahalised lubadused ja millises mahus leiavad üldse tee selle koalitsiooni sisse," rääkis Sildam.

Toimetaja: Merili Nael, Toomas Sildam

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: