Raimond Kaljulaid lahkus Keskerakonnast

{{1554453900000 | amCalendar}}
Foto: Aleksander Krjukov/ERR

Raimond Kaljulaid lahkus Keskerakonnast ja jätkab riigikogus fraktsioonitu saadikuna. Ühtlasi kandideerib ta eelseisvatel Euroopa Parlamendi valimistel üksikkandidaadina.

Keskerakonna minekut ühte koalitsiooni Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE) vastustanud Kaljulaid ütles, et ta ei saanud korraga kuuluda koalitsiooni ja opositsiooni.

"Eilsed hääletused riigikogus näitasid seda, et Keskerakonna ja äärmusparempoolse partei koostöö on alanud," tõdes Kaljulaid reedel antud pressikonverentsil. "Pean EKRE kaasamist veaks," lisas ta.

Tema hinnangul pärsib EKRE valitsusse võtmine koostööd Eesti majandus- ja äriringkondadega, takistab inimeste sissetulekute kasvu, kahjustab Eesti rahvusvahelist mainet.

EKRE lõhestab Eesti ühiskonda, tema liikmed on võrrelnud Euroopa Liitu Nõukogude Liiduga, esitanud vandenõuteooriaid, kutsunud üles piirama ajakirjandusvabadust, tõdes Kaljulaid. "See on Eesti jaoks eksistentsiaalne oht," rõhutas ta.

Kaljulaid kritiseeris ka Keskerakonna venekeelseid saadikuid riigikogus, kes hääletasid neljapäeval koos sündiva Isamaa ja EKRE koalitsiooniga. "Eesti vene kogukond on kaotanud oma liidrid. Vastu hääletama ei tulnud riigikogus keegi," tõdes ta ning lisas, et silda vene ja eesti kogukonna vahel peab edasi ehitama.

Kaljulaid ütles, et andis oma lahkumisest Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele teada neljapäeva õhtul. "See ei olnud kerge vestlus," tunnistas ta, märkides, et nad tunnevad Ratasega teineteist juba 2002. aastast, kui asusid koos tööle Tallinna linnavalitsuses.

Kaljulaid teatas, et kandideerib eelseisvatel Euroopa Parlamendi valimistel üksikkandidaadina. Kui ta valituks ei osutu, jätkab ta riigikogus fraktsioonitu saadikuna ehk n-ö akna all.

"Olen kuulnud hirmsat väljendit akna all. Mul ei ole sellega mingit küsimust. Olen valitud riigikogusse ja tahan raudselt panustada. Kõik tööd, mida ma olen siiani teinud, kõiki neid võtan tõsiselt," ütles ta.

Enda sõnul kavatseb ta riigikogus pühenduda Eesti majanduse ja ettevõtluspoliitika edendamisele ning panustada Eesti välispoliitikasse.

Küsimusele, kas tal on plaanis liituda mõne teise erakonnaga, näiteks Reformierakonnaga, vastas Kaljulaid, et ta ei ole sellele veel mõelnud. Tema sõnul on tal küll olnud juttu teiste erakondade esindajatega, kuid otseselt ei ole teda liituma kutsutud. Vahest ongi õige pärast nii pikka staaži ühes erakonnas pisut oodata, tõdes ta. "Kui sa oled 18 aastat olnud püsisuhtes, siis on mõistlik võtta paus ja elada üksinda."

Raimond Kaljulaid astus Keskerakonna liikmeks 12. juunil 2001.

Kommenteerides võimalust kandideerida Euroopa Parlamenti mõne teise erakonna nimekirjas, märkis Kaljulaid, et ei näe sellel mõtet. Ta ütles, et pidi loobuma Keskerakonna nimekirjas kandideerimisest, ta ei usu ka Eesti 200 eduvõimalustesse ning oli skeptiline ka sotsiaaldemokraatide võimaluste suhtes. "Sotsid on EKRE-le vastandunud juba viimased 2-3 aasta, aga viimastel riigikogu valimistel suutsid nemad kohti kaotada, EKRE aga juurde võita," tõdes ta.

"Loodan, et ma mitte ei leia ainult uusi toetajaid, vaid tahan ka näidata, ka et me ei pea seda teed minema, mida paljud Kesk- ja Ida-Euroopa riigid on teinud," ütles ta, kutsudes oma toetajaid tema poolt hääletama.

Kaljulaid ütles, et kuigi meedias spekuleeriti, et ta tahab saada Jüri Ratase asemel Keskerakonna esimeheks, siis ta ise seda ei soovinud.

Kaljulaid: EKRE ei muutu

Kaljulaidi sõnul loodavad paljud, et EKRE käitumine muutub võimule saades, aga tema hinnangul seda ei juhtu. Ta võrdles olukorda USA presidendi Donald Trumpi võimule saamisega - algul ei usutud, et ta võidab valimised, siis loodeti, et ta võtab omaks peavoolu vaated, kui teda briifivad eriteenistused ja Valge Maja ametnikud - aga seda ei juhtunud, hoopis mõistlikud inimesed lahkuvad presidendi ümbert, rääkis ta. Kaljulaid tõi ka välja, et EKRE esimees Mart Helme, kellest võib väidetavalt saada siseminister, kritiseeris alles eelmisel nädalal Eesti eriteenistusi.

"Praegune olukord on torm enne vaikust. Kui valitsus saab moodustatud, siis nad hakkavad oma poliitikat ministeeriumites ajama," hoiatas Kaljulaid.

Toimetaja: Urmet Kook, Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: