Saudi Araabia tuumareaktor tekitab hirme uue võidurelvastumise pärast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Saudi kroonprints Mohammad bin Salman ütles mullu, et kui Iraan arendab tuumapommi, teeb seda ka Riyadh.
Saudi kroonprints Mohammad bin Salman ütles mullu, et kui Iraan arendab tuumapommi, teeb seda ka Riyadh. Autor/allikas: STR/EPA/Scanpix

Saudi Araabias on valmimas riigi esimene tuumareaktor vaatamata sellele, et ei ole saadud ÜRO-lt nõusolekut tuumakütuse kasutamiseks. Uus tuumareaktor tekitab analüütikutes ka hirme uue võidurelvastumise pärast Lähis-Idas.

Rahvusvahelise aatomienergia agentuuri (IAEA) endise järelevalvedirektori Robert Kelley sõnul viitavad satelliidifotod Riyadhi lähistel asuvast kuningas Abdulazizi teadus- ja tehnoloogialinnakust sellele, et tuumareaktori ehitus jõuab lõpule aasta jooksul, vahendas The Times.

Tuumajaama ehitab Argentina riigile kuuluv Invap ning see on edasiarenenum kui paljud analüütikud arvasid. Kelley kirjeldas uudisteagentuuridele, et tegemist paistab olevat väikese uurimis- ja õppereaktoriga, millel on kümnemeetrine toru tuumakütuse jaoks.

Saudi Araabia võimud teatasid neljapäeval, et on ka valmistamas ette enampakkumist järgmisel aastal selleks, et ehitada riigi kaks esimest tuumaelektrijaama. Võimud soovivad energiapakkumist mitmekesistada.

Samas pelgavad osad analüütikud, samuti USA demokraatidest kongresmenid, et Saudi Araabia kavandab hoopis tuumavõidurelvastumist Iraaniga.

Riyadhit pahandas, kui Barack Obama administratsioon sõlmis Iraaniga tuumaleppe, millest Donald Trump on nüüdseks taganenud. Trumpi väitel jättis lepe Teheranile võimaluse tuumaprogrammi arendada.

Kroonprints Mohammed bin Salman ütles eelmisel aastal telekanalile CBS, et Saudi Araabia ei taha endale tuumapommi, kuid kui Iraan seda välja arendab, siis teeb Riyadh sama.

Trumpi administratsioon on heaks kiitnud seitse USA ettevõtete avaldust tuumatehnoloogia müümiseks Saudi Araabiale ning väidetavalt on hulk ettevõtteid veel sellest huvitatud, teiste hulgas Venemaa, Lõuna-Korea, Hiina ja Prantsuse firmad.

Enne, kui uurimis- või elektrireaktorisse tuumakütust lisatakse, peaks riik oma tegevust kooskõlastama IAEA-ga. Saudi Araabia ei ole seda enda reaktoriga seoses teinud. Kelley sõnul ei ole Saudi võimud olnud selles osas läbipaistvad ning ei paista olevat sellest huvitatud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: