Trump: Euroopa Liit peab lõpetama USA ärakasutamise

{{1554815700000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

President Donald Trump ütles teisipäeval, et Euroopa Liit on aastaid USA-l nahka üle kõrvade tõmmanud, ja lubas kehtestada imporditollid 11 miljardi dollari väärtuses Euroopa kaupadele.

"Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO) leiab, et Euroopa Liidu riigiabi Airbusile on kahjustanud Ühendriike, mis kehtestab nüüd 11 miljardi dollari jagu imporditolle EL-i kaupadele!" säutsus USA president Twitteris.

"EL on kaubanduses aastaid USA-l nahka üle kõrvade tõmmanud. See lõppeb peagi!" lubas ta.

USA tahab kehtestada imporditollid 11,2 miljardi dollari väärtuses Euroopa Liidu kaupadele alates lennukitest kuni Gouda juustu ja oliivideni, mis peaks Ühendriikide hinnangul tasakaalustama ebaõiglast riigiabi Airbusile.

Kuigi tollid on väikesed võrreldes USA-Hiina kaubandussõjas kehtestatuga, viitab see sellele, et möödunud aastal alanud EL-USA kaubanduskõnelused on nurjunud.

USA kaubandusvoliniku büroo avaldas esmaspäeva hilisõhtul nimekirja kaupadest, mis läheksid tariifide alla, kui WTO suvel oma otsuse teatavaks teeb.

USA kaebas 2004. aastal WTO-le, et Euroopa Liit pakub ebaõiglast riigiabi Airbusile. Möödunud aasta mais otsustas WTO, et EL on tõepoolest andnud illegaalset riigiabi, mis on kahjustanud USA lennukitootjat Boeing.

Ühendriigid ootavad, et WTO kiidab sel suvel heaks vastumeetmed, mis peaksid tasakaalustama ebaseaduslikku riigiabi. Riigi valitsus alustab nüüd konsultatsioone tööstusekspertidega tariifinimekirja üle, et see oleks heakskiidu saades valmis.

"See asi on vaidluse all olnud 14 aastat ja nüüd on saabunud aeg tegudeks," ütles kaubandusvolinik Robert Lighthizer.

EL-USA kaubanduskonflikt puhkes möödunud aastal, kui Trump kehtestas 25-protsendise tolli bloki terasele 10-protsendise tariifi alumiiniumile. EL vastas tollidega umbes 2,8 miljardi euro väärtuses USA kaupadele.

Juulis lepiti kokku vaherahus, millega taheti ennetada tollide kehtestamist autotööstusele kuniks kestavad kõnelused piiratud mahus kaubandusleppe üle. USA ametnikud on korduvalt kurtnud kõneluste aeglase tempo üle.

Euroopa Liit on jätkuvalt avatud aruteludeks

USA ja Euroopa Liit on Airbusi toetamise üle vaielnud juba alates 2004. aastast. Lähiajal peaks WTO aga jõudma otsuseni, misjärel kavatseb USA teatada, millistele kaupadele 11 miljardi dollari suurused tollid kehtestatakse. Praegu on räägitud peamiselt tsiviillennundusega seotud toodetest, aga mainitud on ka juustu, jalgrattaid, kööginugasid ja pintsleid.

"Ma ei usu, et saame endale kaubandustülisid lubada, isegi kui need keskenduvad ainult kindlatele probleemidele USA ja Euroopa lennundustööstuses. Seega, ma palun Washingtoni, et me üritaks jõuda sõbraliku kokkuleppeni eurooplaste ja ameeriklaste vahel," ütles Prantsusmaa majandusminister Bruno Le Maire.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja sõnul määrab tollide suuruse WTO vahekohtunik ja tema arvates on USA pakutud summa liialdatud. Lisaks leiab Euroopa Liit, et USA toetab rahaliselt oma lennukitootjat Boeingut. Märtsis võideti WTO-s esimene selleteemaline vaidlus, mis lubab nüüd eurooplastel USA-le vastutollid kehtestada. Tõenäoliselt seda ka tehakse.

"Euroopa Liit on jätkuvalt avatud aruteludeks USA-ga, aga ainult sellisel juhul, kui need on eeltingimusteta ja nendega üritatakse jõuda õiglase lahenduseni," märkis pressiesindaja Daniel Rosario.

USA kaubandusesindaja Robert Lighthizer ütles, et kui eurooplased lõpetavad Airbusi toetamise, siis tollid eemaldatakse. Kindlasti muudab USA samm pingelisemaks Washingtoni ja Brüsseli suhted. Seda ajal, kui läbirääkijad üritavad juba aasta kestnud kaubanduskõnelustega läbimurret saavutada.

Toimetaja: Laur Viirand, Maria-Ann Rohemäe

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: