EL tahab liikmesriikidelt fossiilse kütuse maksude vetoõiguse võtta

Kivisöekaevandus Poolas.
Kivisöekaevandus Poolas. Autor/allikas: Magnus Hjalmarson Neideman/SvD/TT/Scanpix

Euroopa Komisjon tegi teisipäeval ettepaneku lõpetada liikmesriikide õigus vetostada fossiilsete kütuste makse ja minna nende vastuvõtmisel üle kvalifitseeritud enamusele.

"Energiamaksud peaksid toetama üleminekut puhtale energiale. Täna see nii ei ole," ütles Euroopa Komisjoni volinik Miguel Arias Canete Brüsselis.

"Sellele on selge näide: põhimõte, et saastaja maksab, ei eksisteeri energiamaksunduse sfääris," rääkis ta pressikonverentsil.

Ta lisas, et Euroopa Liidus makstakse aastas miljardeid eurosid riigiabi fossiilsetele kütustele, kuid ei ole süsteemi kehtestamaks makse, et koguda raha puhta energia investeeringuteks.

"See süsteem on iganenud. Selle põhjus on ühehäälsuse reegel," märkis Canete, viidates maksundusraamistikule, mis võeti vastu 2003. aastal.

Ettepanek on osa Komisjoni ettevõtmisest edendada roheenergiat ja täita kohustusi, mille Euroopa Liit 2015. aasta Pariisi kliimaleppega võttis.

Canete sõnul peab ettepanekuga edasi tegelema uus Komisjon, mis nimetatakse ametisse sel aastal pärast europarlamendi valimisi.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: