ERR Riias: Läti kardetud transiidikriis on möödumas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Läti sadamates kasvab nii transiidikäive kui ka reisijate arv. Riias on oluliselt kasvanud laaditava metsamaterjali kogused, mis viitab, et uute koostööpartnerite otsimine on andmas tulemusi.

Baltimaade suurim, Riia sadam suutis läinud aastal vedada üle kaheksa protsendi rohkem kaupa ja ligi poole võrra enam reisijaid kui aasta tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ventspilsis on kaubavedu kasvanud eelmise aastaga ühe, kuid üle-eelmisega kaheksa protsendi võrra.

Need numbrid näitavad, et transiidikriis, mida on Lätis mitu aastat kardetud, tundub möödas olevat. Sadamad plaanivad ka suuri investeeringuid.

"Möödunud aasta oli meie jaoks väga edukas. Laadisime ümber üle 36 miljoni tonni erinevaid kaupu. Põhikäibe annavad jätkuvalt puistlastilaevad, kuid kasvanud on ka viljavedu ja näeme kasvu mineraalväetiste transiidis," selgitas Riia vabasadama juht Ansis Zeltinš.

Ventspilsis ületas kaubavedu teist aastat järjest 20 miljoni tonni piiri. Naftasaaduste ja kivisöe kõrval kasvasid mangaanimaagi ja mineraalväetiste veosed. Riias on viiendiku võrra tõusnud ümberlaaditava söe kogus ja rohkem kui kolmandiku võrra veetakse seal rohkem metsamaterjale. Selle kasvule on aidanud kaasa ka koostöö Valgevene metsatööstusega, mis on huvitatud saematerjalide veost Riia kaudu Põhjamaadesse ja paljudesse Euroopa riikidesse.

"Huvitav ja eelmisest aastast erinev trend on see, et kogu kaubamahtu arvestades on tõusnud teiseks metsamaterjalide osatähtsus - järjest enam veetakse nii tükeldatud puitu, graanuleid kui ka saematerjale. Puiduveokäive ületas mullu viie miljoni tonni piiri," rääkis Zeltinš.

Ka Läti raudtee juhid kohtusid äsja Valgevene ettevõtjatega, kes on huvitatud Läti kaudu kulgevast naftatransiidist. Riias toimub pidevalt mainekaid majandusfoorumeid, kus tutvustatakse Läti raudtee ja sadamate võimalusi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: