Transpordiminister süüdistab Läti raudtee juhte korruptsioonis

Lätis on tekkinud probleemid raudteefirma juhtimisega. Transpordiminister Talis Linkaits teatas teisipäeval, et umbusaldab kolme Läti raudtee juhatuse liiget neljast, sest näeb nende tegevuses korruptsiooni tunnuseid, nõukogu pole aga veel juhatuse liikmeid ametist vabastanud.

See, milles Läti raudtee juhtide korruptsioonikahtlustus seisneb, pole täpselt teada. Minister ütleb vaid, et on andnud andmed edasi korruptsioonitõrjebüroole ja täpsemaid selgitusi pole antud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Teisalt aga on teada ka ministeeriumi ja praeguse koalitsiooni soov muuta Läti raudtee juhtimisstruktuuri. Võimalus vabaneda praegusest juhtkonnast on ilmselt üks samm sellel teel.

Ministeeriumil on andmeid, et Läti raudtee juhid on rikkunud konkurentsi põhimõtteid ja teinud miljonitesse eurodesse ulatuvaid marketingi- ja reklaamitehinguid, mida ei saa pidada majanduslikult põhjendatuks.

Seetõttu umbusaldab minister Läti raudtee juhatuse esimeest ja presidenti Edvins Berzinšit ning veel kaht juhatuse liiget.

"Paljud kesk- ja tipptaseme juhtimisotsused on tehtud läbipaistmatult. Need annavad võimaluse erinevaks skeemitamiseks ja korruptsiooniks. Ka varaga pole ümber käidud heaperemehelikult," selgitas Linkaits.

Läti raudtee juhid omakorda süüdistavad ministrit, et too pole valitsuse rohkem kui saja esimese tööpäeva jooksul leidnud aega nendega üldse kohtuda.

Läti raudtee viimased majandusnäitajad on viimase kolme aasta parimad ja juhtkond peab ministri süüdistusi põhjendamatuiks.

Läti raudtee president Edvins Berzinš usub, et valdkonna juhtidel võib olla plaan erastada kas Läti raudtee või mõni tütarfirma.

"Ma ei näe praegu ühtki põhjust ametist lahkumiseks. Küll aga võib meil olla erinev nägemus, kuidas ettevõtet arendada," sõnas ta.

Läti raudteel on nüüd tekkinud kummaline olukord - minister on raudtee juhtkonda umbusaldanud, samas pole nõukogu oma sõna veel öelnud.

Läti raudtee väitel on koostööpartnerid segaduses.

"Igaühel on õigus väljendada oma arvamust ja esitada tema käsutuses olevat infot rikkumiste kohta. Nõukogu ülesanne on nüüd neid võimalikke rikkumisi sisuliselt hinnata ja kogu infot sisuliselt kontrollida," rääkis Läti raudtee nõukogu esimees Janis Lange.

Läti raudtee eelmine juht Ugis Magonis pidi ametist lahkuma Eesti ettevõtja Oleg Ossinovskiga seotud altkäemaksuskandaali tõttu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: