EKRE liitub algatusega luua europarlamendis uus paremfraktsioon

Aprilli algul sõlmisid eurskeptilised erakonnad põlissoomlased, AfD, Liiga ja Taani Rahvapartei Milanos koostööleppe.
Aprilli algul sõlmisid eurskeptilised erakonnad põlissoomlased, AfD, Liiga ja Taani Rahvapartei Milanos koostööleppe. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) teatas neljapäeval, et liitub nelja Euroopa erakonna algatusega luua Euroopa Parlamendis ühtne nn rahvuskonservatiivide poliitiline blokk.

Itaalia praeguse valitsuspartei Liiga, Põlissoomlaste, Alternatiiv Saksamaale (AfD) ja Taani Rahvapartei esindajad kutsusid esmaspäeval Milanos rahvuslikke ja euroskeptilisi jõudusid üles alustama pärast valimisi Euroopa Parlamendis koostööd.

Liiga liider Matteo Salvini soovib EL-i liikmesriikide euroskeptiliste ja rahvuslike jõudude ühendamisest "rahvuslaste internatsionaaliks". "Euroopa unistust õõnestavad bürokraadid, maailmaparandajad, pankurid, kes on Euroopat liiga kaua valitsenud. Me tahame tuua rahva taas Euroopat valitsema," ütles Salvini esmaspäeval.

Erakonnad, mida kriitikud on nimetanud paremäärmuslikeks või parempopulistlikeks, kuuluvad praeguses Euroopa Parlamendis kolme fraktsiooni.

Rahvaste ja Vabaduste Euroopa fraktsiooni (ENF) kuuluvad Salvini Liiga, Prantsuse Rahvusrinne, Austria Vabaduspartei ja Hollandi Vabaduspartei. Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) liikmeteks on teiste seas Taani Rahvapartei ja Põlissoomlased ning Vaba ja Otsedemokraatliku Euroopa fraktsiooni (EFDD) liikmeteks on aga näiteks Alternatiiv Saksamaale (AfD) ja Suurbritannia Brexiti Partei (Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei (UKIP) endise juhi Nigel Farage'i uus partei - Toim.)

Nelja partei soov on koondada rahvuslikud ja euroskeptilised jõud Euroopa Parlamendis ühtsesse fraktsiooni. Uue bloki nimi oleks Rahvaste ja Riikide Euroopa Allianss. Oma ridades näevad bloki eestvedajad vähemalt kümmet erakonda, kes praegu on erinevates europarlamendi fraktsioonides.

Kavatsusest liituda uue loodava poliitilise blokiga on juba teatanud Austria Vabaduspartei.

Samas jäid 8. aprilli kohtumiselt kõrvale Marine Le Peni Rahvusrinne, Poola võimuerakond Õigus ja Õiglus (PiS) ja Ungari peaministri Viktor Orbani võimuerakond Fidesz.

Fidesz kuulub endiselt Euroopa Rahvaparteisse (EPP), kuid hiljutiste vastuolude tõttu on erakonna liikmesus seal peatatud. Õigus ja Õiglus on praegu ECR-i fraktsioonis. Mõlemat erakonda on Salvini viimasel ajal endaga liituma kutsunud.

EKRE asemehe ja Euroopa Parlamendi saadikukandidaadi Jaak Madisoni sõnul sünnib rahvuslaste liitumise korral tõenäoliselt üks Euroopa Parlamendi suuremaid fraktsioone. "Rahvuslik blokk hakkab võitlema Euroopa eest, kus liikmesriikidele jääb alles nende otsustusõigus ja muudetakse seaduste tegemise protsessi läbipaistvamaks. See on Euroopa, mis kaitseb oma välispiire massiimmigratsiooni eest ja ohjeldab terrorismi ja islami levikut," ütles Madison pressiteate vahendusel.

Madisoni väitel on kõik varasemad Eestist valitud eurosaadikud liitunud selliste fraktsioonidega, mis seisavad võimu koondumise eest Brüsselisse. "EKRE valija võib kindel olla, et meie esindajad liituvad valituks osutumise korral uue rahvusliku fraktsiooniga ja hakkavad võitlema väikeriikide suveräänsuse säilimise eest," ütles Madison pressiteate vahendusel.

Eelpoole mainitud erakondadele prognoositakse 23.-26. mai europarlamendi valimistel viiendikku või isegi rohkem kohti 751-kohalises ainsas Euroopa Liidu valitavas võimuorganis.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: