Narvas leviva haisu allikaks peetakse piiritagust loomasöödatehast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Korstnad.
Korstnad. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Narva elanikud kaebavad haisu üle, mis võib pärineda piiritagusest loomasöödatehasest.

Ebameeldivat lõhna kogenud Narva elanikud kirjeldavad seda kui keemilist haisu ning et see ei ole põlevkivi töötlemisega kaasnev lõhn. Lõhnareostust täheldatakse tavaliselt põhjapoolses linnaosas.

"Kui aknad olid kodus lahti, siis võis tunda natuke magusat lõhna, suhteliselt ebameeldivat, nagu mingi gaasirünnakuga võib siduda. Kodustel, minu naisel, hakkas isegi paha, iiveldus oli. Õhtul me ei julgenud aknaid rohkem lahti teha kuni hommikuni. Niipalju kui sotsiaalvõrgustikes olen lugenud või kuulnud, et midagi on Venemaal Ivangorodis toimunud, täpselt ei oska öelda," ütles Narva elanik Anton Pratkunas ERR-i raadiouudistele.

Keskkonnainspektsiooni andmeil on selle aasta esimestel kuudel Narvast laekunud 15 ebameeldiva lõhnaga seotud kaebust ja seda on rohkem, kui eelnevatel aastatel. Ka keskkonnainspektsioon kahtlustab, et tegemist võib olla piiriülese reostusega.

"Kui me oleme jälginud riigi ilmateenistust, kus need tuulesuunad on, et siis võib arvata, et rohkem on nagu idatuuled, et see võib tulla Venemaa poolt. Aga mis puudutab piiriülest (reostust), siis sellega on keerulisem - neid hoobasid, et öelda Venemaale või Ivangorodile, et te peaksite midagi tegema, seda kahjuks ei ole. Ka eelmisel aastal, kui olid põlengud ja see tuli Narva peale - kui me Venemaale kirjutame ja küsime, mis oli, siis meile vastuseid kahjuks ei tule," rääkis keskkonnainspektsiooni Ida-Viru büroo juhataja Kätlin Lizdenis.

Ivangorodi elanikud seostavad ebameeldivat haisu eelmise aasta lõpus avatud bioproteiini tehasega, mis toodab loomasööta maagaasi õgivatest bakteritest. Ivangorodi elanike kaebuste põhjal on haisu tekitajat asunud otsima Venemaa föderaalne järelvalveteenistus Rostehnadzor ning meie poole pealt keskkonnainspektsioon.

"Me kontrollime kohapealseid Narva ettevõtteid, mis on uuemad, kindlasti suhtleme ka avaldajatega, aga üldiselt nende lõhnadega on pikaajaline protsess ja kas meil see õnnestub tuvastada, kui see ei ole Narvast....? Me ei saa inimestele öelda, et homme seda haisu enam ei ole," tõdes Lizdenis.

Seni võib keskkonnainspektsioon öelda, et inimeste tervisele ohtu pole.

"Kui me vaatame Narva seirejaamasid, kus hinnatakse ka väävliühendeid, siis neid ületamisi linnas ei ole olnud. Seirejaamu me jälgime pidevalt," rääklis Lizdenis.

Venemaa Kingissepa linna uudisteportaali andmeil teatas bioproteiini tehase Protelux juhtkond eelmisel nädalal Ivangorodi ametivõimudele, et kõik tootmiseks vajalikud load on neil olemas ja tehase puhastusseadmed töötavad laitmatult.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: