Poola tõi Kevadtormile rannakaitse raketikompleksi

Foto: Ardi Hallismaa/Kaitsevägi

Poola tõi kaitseväe õppusele Kevadtorm rannakaitse raketikompleksi, et Eesti mereväe merepildi põhjal meresihtmärkide tabamist simuleerida. Poola kaitseväe juhataja ütles "Aktuaalsele kaamerale", et julgeolek on piirkondlik ja selle tagamiseks kavatseb Poola teha edaspidi koostööd Balti riikidega nii merel, õhus kui ka maal.

Poola on osalenud Kevadtormil juba neli aastat ning toonud kaasa õhuväe, maaväe ja mereväe allüksusi. Tänavu on Kevadtormil esimest korda Norras toodetud rannakaitse raketikompleks.

Poola kaitseväe juhataja kindralleitnant Rajmund Andrzejczak ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Poola kaitse algab Balti riikides.

"Minu kui Poola kaitseväe juhataja jaoks on julgeolek piirkondlik," sõnas Andrzejczak.

"Poola on oma stsenaariumis ette näinud, kuidas kõrgendatud ohu olukorras Poola tugevdab Eesti kaitsevõimet või regiooni selle ääre kaitsevõimet laevatõrjerakettidega," selgitas Eesti kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem.

Norra raketisüsteemi kasutatakse nii mere- kui maasihtmärkide vastu ning see võib paikneda nii laevadel kui veokitel.

Teisipäeva õhtul laaditi raketikandjad Saaremaa praamile, kuid Poolast siia jõudsid need samuti meritsi - Poola miinilaeva pardal -, et vältida haavatavat Suwalki koridori Valgevene ja Kaliningradi vahel.

Poola suhtub koostöösse Balti riikidega tõsiselt.

"Meie lähtepunkt on ühistöö, ühisõppused. Tuleviku operatiivmaastik hõlmab kõiki valdkondi - maaväge, mereväge, õhuväge ja küberkaitset," rääkis Andrzejczak.

Nädal aega on Eesti merevägi harjutanud koostööd Poola rannakaitse raketisüsteemiga. Meie anname poolakatele ette sihtmärgid merel ja nemad üritavad saadud teabe põhjal maastikult märkide hävitamist simuleerida.

"Sellisel moel, kus meil oleks live merepilt metsas, me ei ole varem teinud. Meie jaoks oligi väljakutse, kuidas saada aktuaalne merepilt metsa, et me võiks seda Poola üksusele sihitamiseks pakkuda," rääkis mereväe ülem mereväekapten Jüri Saska.

Läänemere sõdades - esimesest Krimmi sõjast alates - on alati olnud oluline ülemvõim merel, seetõttu alustas tsaaririik enne Esimest ilmasõda Peetri merekindlustusvööndi ehitust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: