Erakond Isamaa valis juhiks Helir-Valdor Seederi

{{1557556080000 | amCalendar}}

Erakond Isamaa pidas laupäeval Tallinna Tehnikaülikooli peamajas suurkogu. Pärastlõunal toimunud esimehe valimistel valiti Seeder suure häälteenamusega järgmiseks kaheks aastaks erakonna esimeheks.

Suurkogul kogus Seeder 392 ning teine kandidaat Illimar Leppik von Wiren 70 häält.

Isamaa esimees Helir -Valdor Seeder ütles suurkogul peetud kõnes, et praegune valitsusliit pole Isamaale armastusabielu. Seeder rääkis, et Isamaale ei meeldi EKRE populistlikud avaldused ja pidev ajakirjanduse provotseerimine selleks, et oma poolehoidjate tähelepanu võita ja nende utoopiline majandusprogramm. Seederi sõnul ei meeldi Isamaale ka Keskerakonna koostöölepe Vene võimupartei Ühtse Venemaaga.

"Meid ei rahulda selle nimetamine külmunuks, jahtunuks, hangunuks, raugenuks või milleks iganes. See leping pole sugugi nii süütu nagu sügavkülma topitud kalkunirümp. Me nõuame jätkuvalt selle tühistamist," rääkis Seeder.

Illimar Leppik von Wiren ütles "Aktuaalsele kaamerale", et surve leppe tühistamiseks pole olnud piisav.

"Ei, ma arvan, et see surve ei ole olnud Isamaa poolt piisav. Kuigi seda on välja öeldud siin-seal, siis ma arvan, see on surve, mida peaks hoidma peal igapäevaselt, sest minu silmis ei ole normaalne hoida taolist Ühtse Venemaaga lepingut, ja eriti riigiga, kes iga-aastaselt harjutab Eesti ründamist ja teeb muid aktsioone," märkis ta.

Helir-Valdor Seeder ütles, et Keskerakonna ja EKRega koalitsioonis olemine on Isamaale risk kaotada toetajaid. Tema sõnul võib koalitsiooniminek osutuda pikemas plaanis ainsaks teeks ületada lõhe ja ühiskonda lepitada. Seederi sõnul ei andnud ajakirjandus ja opositsioon uuele valitsusele sadat kriitikavaba päeva, vaid turmtuli algas tema sõnul enne, kui algasid läbirääkimised.

"Kuna valitsuslepet ja valitsust veel polnud, siis tehti ennustusi, kui hirmus see olla võiks ja kritiseeriti iseenda kujutelmi. Nii hirmutati asjatult mitte ainult rahvast, vaid ka iseennast ja oma kolleege," lausus Seeder.

Seederi sõnul ei põe süvariigi kompleksi ainult EKRE, vaid ka üha suurem osa opositsioonipoliitikuid ja ajakirjanikke.

Kelam valiti teiseks auesimeheks

Seeder tegi suurkogul ettepaneku nimetada Isamaa auesimeheks Tunne Kelam. Hääletustulemusega 446 poolt ja 12 vastu valiski suurkogu Kelami erakonna auesimeheks.

Kelam on Isamaa teine auesimees, juba varem kandis seda tiitlit Mart Laar.

Seederi sõnul on Kelam auesimeheks väärikas valik, sest Kelam on olnud vabadusvõitleja, Eesti Kongressi üks juhte, Eesti Komitee esimees, pikaaegne riigikogu ja Euroopa Parlamendi liige, endine ERSP ja Isamaaliidu esimees ning on võidelnud Eesti iseseisvuse eest ja demokraatliku õigusriigi taastamise eest.

Paika pandi uus eestseisus ja aukohus

Erakonna 20-liikmelise eestseisuse valimisel sai enim hääli Urmas Reinsalu - 128. Eestseisusse valiti veel Riina Solman (116 häält), Tarmo Kruusimäe (102), Andres Luus (97), Priit Sibul (97), Aivar Kokk (95), Andres Metsoja (94), Marko Pomerants (94), Heiki Hepner (78), Sven Sester (75), Sirle Rosenfeldt (73), Marja-Liisa Veiser (72), Erik Sandla (65), Mihkel Kübar (64), Kaspar Kokk (63), Harri Juhani Aaltonen (61), Tiit Salvan (59), Ann Räämet (58), Mart Luik (57) ja Raivo Aeg (57).

Eestseisusest jäid välja Pille Lill (46 häält), Olle Koop (42), Helen Hääl (41), Taavi Kurisoo (41), Karl Sander Kase (30), Tõnis Palts (30), Eva Kams (20) ja Priit Humal (16).

Isamaa aukohtu liikmeteks valiti Avo Üprus, Jan Trei, Jüri Trei, Anne Eenpalu, Eval-Liisa Luhamets, Maie Lavrentjeva, Ingrid Mühling, Silvi Ojamuru, ja Henrik Aavik. Revisjoni komisjoni liikmeteks valiti Riina Kitt, Andrus Saare, Kert Karus, Piret Maasik ja Igor Arno.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: