Briti meedia: May teatab juba reedel ametist lahkumisest

{{1558596900000 | amCalendar}}
Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: SWNS/Scanpix

Suurbritannia meedias jätkus peaminister Theresa May ametist lahkumise päeva oletamine ja ajalehe Times informatsiooni kohaselt võib valitsusjuht selle kohta avalduse teha juba reedel.

Timesi andmetel usuvad May liitlased, et peaminister teatab lahkumispäeva reedel pärast seda, kui on kohtunud erakonna rahulolematute rühma juhi Graham Bradyga.

Väljaanne Financial Times kirjutas, et konservatiivide rahvaesindajad prognoosivad, et May peab lahkuma juba lähipäevil.

Rahvusringhääling BBC edastas oma allikatele viidates aga hoopis, et May ei ole hoopiski niipea lahkumas.

Alamkoja liider Andrea Leadsom teatas kolmapäeval valitsusest lahkumisest protesteerimaks sellega May suutmatuse vastu Brexitit ellu viia.

"Ma ei usu enam, et meie lähenemine aitaks kaasa jõustada 2016. aasta referendumi tulemusi," kirjutas May erakonnakaaslane Leadsom valitsusjuhile saadetud kirjas.

Britid hääletasid 2016. aastal korraldatud referendumil napilt (51,89 protsenti 48,11 protsendi vastu) Euroopa Liidust lahkumise poolt.

May hoiatas kolmapäeval veel kord parlamenti Brexiti-leppe hülgamise eest.

"Brexiti võimalused on liiga suured ja ebaõnnestumise tagajärjed liiga tõsised selleks, et me võiksime riskeerida edasise viivitamisega. Kui te leppe hülgate, siis on meil ees vaid ummiktee ja lõhestumine," ütles May.

May on lubanud lahkuda ametist kohe pärast hääletust uute meetmete üle, olgu tulemus milline tahes.

Briti valitsus lükkab uue Brexiti-hääletuse edasi

Briti valitsus teatas neljapäeval, et lükkab edasi uue Brexiti-hääletuse, mis oli kavandatud 3. juuniga algavale nädalale.

Otsus järgnes Brexiti tulihingeliste pooldajate kriitikale, kelle sõnul tegi peaminister Theresa May liiga palju järeleandmisi.

"Me teavitame alamkoda lahkumisleppe avaldamisest ja tutvustamisest meie naasmisel nelipüha vaheajalt," ütles valitsusametnik Mark Spencer seadusandjatele.

Spencer lisas, et valitsusel oli kavas hääletada Brexiti-leppe üle 7. juunil, kuid selles ei suudetud kokku leppida.

May lubas teisipäeval seadusandjatele muudetud Brexiti-lepet sõnumiga, et see on viimane võimalus ummikseisu lõpetamiseks. Muu hulgas annab ta parlamendisaadikutele võimaluse otsustada, kas korraldada EL-ist lahkumiseks uus referendum.

Parlamendi alamkoda on Euroopa Liiduga sõlmitud lahkumisleppe kolm korda tagasi lükanud, mistõttu nihutati esialgu 29. märtsiks määratud lahkumistähtaeg 31. oktoobrini edasi.

Suurbritannias peetakse neljapäeval Euroopa Parlamendi valimisi, mida tõlgendatakse ka referendumina Brexitile ja May võimele oma töökohustusi täita. Parimaid tulemusi on oodata Nigel Farage'i Brexit Parteil. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: