Kaliningrad katsetab sel nädalal iseseisvat elektrisüsteemi

Elekter.
Elekter. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa katsetab sellel nädalal, kas Kaliningradi oblast saab hakkama, kui piirkond muudest elektrivõrkudest välja lülitada. Ekspertide sõnul tuleneb ülejäänud riigist eraldatud piirkonna energiaalase iseseisvuse arendamine ehk viimastel aastatel uute elektrijaamade ehitamine suures osas geopoliitilistest eesmärkidest.

Üks Nõukogude Liidu jäänukitest on peagi kadumas, kui Venemaa ja Balti riigid on elektrivõrgud teineteisest eraldavad, kirjutab ajaleht Helsingin Sanomat (HS).

Balti riikide eesmärgiks on liituda Mandri-Euroopa elektrisüsteemiga aastaks 2025. Venemaa on aga oma eraldumist puudutavate ettevalmistustega kiiremas tempos edasi liikumas - aasta jooksul on valminud kolm uut elektrijaama, mille abil on oblast nüüd elektriga varustamisel teoorias iseseisev. Sel nädalal katsetavadki Venemaa võimud seda praktikas. Test algas kolmapäeval kell 9 ja lõpeb laupäeval kell 14.

Balti riikides jälgitakse Kaliningradi testi tähelepanelikult.

"Kui Kaliningradi desünkroniseerimiskatse õnnestub, siis võime lõplikult öelda, et Venemaa Föderatsioon, Kaliningradi piirkond ja sealhulgas selle elektrisüsteem toimivad Balti riikidest sõltumata," nentis Eesti riikliku võrgufirma juht Taavi Veskimägi HS-ile antud kommentaaris.

"Oleme olukorras, kus meie jaoks on riskid suurenenud. Oleme sõltuvad Venemaast, kuid Venemaa ei sõltu enam meist," lisas Veskimägi.

Elering allkirjastas äsja liitumislepingu koos tehniliste tingimuste lisaga Eesti ja teiste Balti riikide elektrisüsteemi ühendamiseks Mandri-Euroopa elektrisüsteemiga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: