Netanyahu lubas võidu korral annekteerida Läänekalda Jordani jõe oru

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu Jordani jõe oru kaardiga.
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu Jordani jõe oru kaardiga. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu lubas teisipäeval, et kavatseb valimisvõidu korral annekteerida Läänekaldal Jordani jõe oru.

"On üks koht, kus me saame Iisraeli suveräänsuse koheselt pärast valimisi jõustada," ütles Netanyahu televisioonis üle kantud kõnes.

"Kui ma saan teilt, Iisraeli kodanikelt, selleks selge mandaadi..., siis kuulutan täna oma kavatsust jõustada uue valitsuse moodustamisega Iisraeli suveräänsus Jordani oru ning Põhja-Surnumere üle," ütles ta.

Iisraelis peetakse 17. septembril erakorralised valimised, mille tulemusena loodab kümme aastat peaministrina tegutsenud Netanyahu võimule jääda.

Jordani jõe org moodustab Läänekaldast umbes ühe kolmandiku ja Iisraeli parempoolsed poliitikud on pikka aega pidanud seda strateegiliseks piirkonnaks aladel, kust riik ei kavatse kunagi taganeda.

Palestiina omavalitsuse ametniku Hanan Ashrawi sõnul hävitaks Netanyahu selline samm igasugused rahuvõimalused Iisraeli ja palestiinlaste vahel.

"Ta ei piirdu kahe riigi lahenduse hävitamisega, vaid purustab ka kõik rahuvõimalused," lausus Ashrawi AFP-le. "See on murranguline sündmus."

Netanyahu on valimiskampaania ajal mitu korda teatanud kavatsusest annekteerida Läänekalda juudiasundused, aga teha seda kooskõlastatult USA presidendi Donald Trumpiga, kelle valitsus peaks kauaoodatud Lähis-Ida rahukava poliitilise osa avalikustama millalgi pärast Iisraeli valimisi.

Kui Netanyahu oma lubadused täide viib, saab neist ilmselt surmahoop kahe riigi lahendusele, mis on olnud pikka aega rahvusvaheliste jõupingutuste eesmärk.

Iisraeli asundused paiknevad Läänekaldal niinimetatud C-sektoris, mis moodustab Läänekaldast umbes 60 protsenti ja hõlmab enamikku Jordani orust.

Türgi ja Saudi Araabia taunisid kolmapäeval Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu viimast sõnavõttu ja nimetasid seda olukorra ohtlikuks pingestamiseks regioonis.

"Kuningriik peab seda äärmiselt ohtlikuks olukorra pingestamiseks, mis on suunatud Palestiina rahva vastu. Ühtlasi on tegemist ÜRO põhimõtete ja rahvusvaheliste seaduste räige rikkumisega," edastas riiklik uudisteagentuur saudide seisukohta SPA.

Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu nimetas teisipäeval Netanyahu muu hulgas rassistiks seoses valitsusjuhi väljaütlemistega.

"Netanyahu annab ebaseaduslikke ja agressiivseid lubadusi enne valimisi rassistlikus apartheidiriigis," kirjutas välisminister suhtlusvõrgustikus Twitter.

Saudi Araabia kutsus sõnavõtuga seoses ühtlasi kokku kokku Islamikoostöö Organisatsiooni (OIC) välisministrite kohtumise.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: