Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

McCainilt ilmus avameelne raamat, ka Trumpi toetajate rünnakud jätkuvad

{{1526032020000 | amCalendar}}
John McCain 2016. aasta detsembris Eestis.
John McCain 2016. aasta detsembris Eestis. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Vabariiklasest senaator ja kunagine presidendikandidaat John McCain avaldas äsja uue mälestusteraamatu. Praeguse presidendi Donald Trumpi kriitikuna tuntud McCain on samal ajal pidanud vastu võtma järjekordseid rünnakuid riigipea toetajatelt.

Kuna 81-aastasel McCainil on tervis ajukasvaja tõttu halb, on tõenäoline, et tegu on tema viimase suurema teosega ning seetõttu on ta raamatu mitmetel teemadel vägagi avameelselt ja otekoheselt kirjutanud.

Raamatust "Rahutu laine" ("The Restless Wave") on ka juba pikemaid väljavõtteid avaldatud - Wall Street Journalis artikkel pealkirjaga "Vladimir Putin on paha mees" ja Daily Beasti väljavõtted räägivad tema otsusest Obamacare'i tühistamise vastu hääletada ja tema põhjendustest seoses nn Steele'i toimikuga.

Kuna memuaare on McCainilt ilmunud ka varem, siis keskendub "Rahutu laine" eelkõige aktuaalsematele teemadele ja näiteks McCaini seostele mitmete viimase aja suuremate uudistega, nendib Axios.

Samuti tuleb raamatust välja McCaini pikemaaegne valmisolek mõnikord hüljata nn parteipoliitiline liin ja teha koostööd Demokraatliku Partei kolleegidega, kui ta mingit sammu õigeks peab.

Näiteks tunnistab ta seda, et endine president Barack Obama helistas talle ja tänas teda selle eest, et ta oli üks neist vabariiklastest senaatoritest, kes hääletas eelmise aasta suvel vastu plaanile senine tervishoiuplaan ehk nn Obamacare tühistada.

"Ma hindasin seda telefonikõnet, kuid - nagu ma ka ütlesin - ei olenud minu eesmärgiks säilitada tema allkirjaga saavutust, vaid nõuda sellele paremat alternatiivi ja anda senatile võimalus selle leidmiseks koostööd teha. Ta ei olnud mulle enne hääletamist lobitegemiseks helistanud, mida ma samuti hindasin. Viimati oli ta mulle helistanud pärast [2016. aasta] novembrikuiseid valimisi, et õnnitleda mind senatisse tagasi valimise puhul. Ta lisas, et ta loodab, et ma olen avameelne ja iseseisev hääl nendes küsimustes, millesse ma usun, nii nagu olin olnud ka tema ametiajal. Ma tänasin teda ja ütlesin, et üritan seda ka edaspidi olla," meenutas McCain, kes oli 2008. aastal Obama vastaskandidaadiks.

McCain lükkab raamatus tagasi väited ja vandenõuteooriad, justkui oleks tal olnud nn Steele'i toimiku teemal mingi aktiivne roll. Tema sõnul seisnes tema roll vaid selles, et ta viis skandaalseid väiteid sisaldava dokumendi, mis oli tema kui tuntud Venemaa-kriitiku kätte antud ja mille autentsuse kohta ei osanud ta ise midagi arvata, tollasele Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) juhile James Comeyle, et viimane siis ise otsustaks, millisel viisil sellega ametkondlikult talitada. (Nagu hiljem on selgunud, polnud McCain ka ainus allikas, kelle kaudu skandaalne Steele'i toimik USA võimudeni jõudis - Toim.) McCain rõhutas, et sellisel viisil peaks tegutsema iga ameeriklane, kellele USA julgeolek korda läheb.

McCain räägib pikemalt ka sellest, mida ta arvab Venemaa presidendist Vladimir Putinist ja sellest, et praeguseks presidendiks saanud Trump valimiskampaania ajal ja järel viimase kohta kiitvat arvamust avaldas. McCain meenutab, et hoiatas Venemaa imperialismi edasikestmise ja uuesti esile kerkimise eest juba 1990. aastatel, mil paljud kolleegid tema hoiatusi kuidagi tähele panna ei soovinud.

Rünnakud: "McCain sureb nagunii" ja "laululind John"

Praeguse presidendi toetajad on aktiivset Trumpi-kriitikut McCaini viimase paari aasta jooksul korduvalt rünnanud ning öelnud näiteks, et tegu pole "tõelise" vabariiklase, vaid hoopis "salademokraadiga". Rünnakud sotsiaalmeedias on läinud ka selleni, et ajukasvajaga võitlevale veteranpoliitikule soovitakse kiiret surma.

Käesoleval nädalal leidis aset kaks sellist juhtumit.

Väljaanne The Hill kirjutab, et neljapäeval Valges Majas toimunud koosolekul viskas McCaini haiguse üle nalja assistent Kelly Sadler, kelle arvates ei tasu McCaini arvamusele tähelepanu pöörata, sest senaator "sureb nagunii".

Koosolekut juhtis asepressiesindaja Raj Shah ja selle teemaks oli Luure Keskagentuuri (CIA) juhiks esitatud Gina Haspel, keda on süüdistatud seotuses kunagiste CIA ülekuulamiste ajal kasutatud piinamismeetoditega. Omal ajal Vietnami sõja vangi langenud ja piinamist kogenud McCain on olnud Haspeli kandidatuuri vastu ning erinevalt mitmetest teistest vabariiklastest on ta CIA kunagisi meetodeid korduvalt kritiseerinud.

"Sellel pole tähtsust, ta sureb nagunii," vahendas allikas ametnik Sadleri sõnu koosolekul, millest võttis osa paarkümmend ametnikku. Valge Maja pressiesindaja koosolekul ei osalenud ning teine tuntud kõneisik Kellyanne Conway liitus koosolekuga alles pärast Sadleri kommentaari.

Kaks allikat kinnitasid, et neile jäi mulje, et Sadler üritas nalja teha, kuid ülejäänud koosolekul viibijad seda naljakaks ei pidanud. Pärast teatavat ebamugavat õhkkonda oli koosolekuga jätkatud.

Valge Maja Hilli päringule vastates Sadleri sõnu ei eitanud ning vastuseks saadetud teade kõlas järgmiselt: "Me hindame senaator McCaini teenistust meie riigi heaks ning tema ja tema perekond on meie palvetes sellel raskel ajal."

Sadler ise kommentaarisoovidele pole vastanud ning Valge Maja pole teda ka kommenteerimiseks kättesaadavaks teinud. Hiljem ütles üks allikas Hillile, et Sadler oli hiljem helistanud senaatori tütrele Meghan McCainile ja vabandanud.

Teine juhtum aga puudutab telekanali Fox üht julgeolekuteemade püsikommentaatorit, õhuväe erukindralit Thomas McInerney't.

Fox Businessi eetris Haspeli kandidatuurist rääkides ütles ta muuhulgas, et John McCaini peal omal ajal piinamine toimis. "Seepärast teda "Laululind Johniks" kutsutaksegi," väitis McInerney.

Väide, justkui oleks McCain omal ajal Vientamis sõjavangis olles midagi või kedagi reetnud, pole kunagi tõestamist leidnud, kuid see teooria on tema vastaste, näiteks aktiivsete Trumpi-toetajate, seas laialt levinud.

Seda kinnitas hiljem tehtud avalduses ka erukindralit eetris intervjueerinud Foxi uudisteankur Charles V. Payne, kes lisaks vabanduse esitamisele rõhutas, et on alati - ka ise veteran olles - McCainist lugu pidanud ning et McInerney jutt ei vasta tõele.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: