McCaini üle ilkunud Trump sai kriitika osaliseks ({{commentsTotal}})

Donald Trump
Donald Trump Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgiv Donald Trump suutis taas oma väljaütlemistega skandaali tekitada. Nimelt ütles ta parteikaaslasest senaator John McCaini kohta, et viimane on sõjakangelane ainult seetõttu, et ta Vietnami sõja ajal vangi langes.

Sõnasõda Trumpi ja endise presidendikandidaadi McCaini vahel on kestnud juba pikemat aega, vahendasid Reuters, CNN ja The Guardian.

Trump oli parajasti Iowa osariigis ühel valimisüritusel ning kui moderaator McCaini sõjakangelaseks nimetas, sekkus kinnisvaramagnaadist kandidaat ning teatas, et McCaini näol pole tegu mingi sõjakangelasega. "Ta oli sõjakangelane seetõttu, et ta vangi langes. Mulle meeldivad rohkem inimesed, kes vangi ei langenud."

Lisaks nimetas Trump McCaini ka "luuseriks", sest viimane jäi 2008. aasta presidendivalimistel Demokraatlikku parteid esindanud Barack Obamale alla.

Trump märkis veel, et McCain polevat Senatis midagi sõjaveteranide heaks teinud. "John McCain räägib hästi palju, kuid ta ei tee mitte midagi."

Hiljem toimunud pressikonverentsil üritas Trump oma sõnu siluma hakata, kuid teravat ühiskondlikku reaktsiooni, eriti Vabariikliku partei liikmete seas, see enam ära hoida ei saanud. Samas rõhutas Trump, et ta ei näe mingit põhjust, miks ta peaks oma sõnade pärast McCaini või kellegi teise ees vabandama.

McCain pole Trumpi avaldust kommenteerinud. Küll on ta varem öelnud, et Trumpi kandideerimine on "hullud üles kütnud", ning ilmselt oli see kommentaar ka üks põhjustest, miks Trump nii teravalt reageeris.

Mereväe hävituslennuki piloot John McCain tulistati Vietnami sõja ajal koos oma lennukiga alla ning teda hoiti viis aastat Hanois asuvas vanglas, kus kommunistid teda ka piinasid.

Kogu avalduse ehk kõige märkimisväärsemaks asjaoluks on see, et Trumpil endal õnnestus tänu ülikooliõpingutele ja arstitõenditele Vietnami sõtta saatmisest edukalt hoiduda.

Vabariiklaste juhtpoliitikud mõistsid Trumpi sõnad hukka

Tegemist on lühikese aja jooksul juba mitmenda juhtumiga, kui miljardär Trumpi terav keel ja spontaansed arvamusavaldused talle probleeme tekitavad. Näiteks solvas ta paljude arvates Mehhikot ja mehhiklasi, kui teatas, et lõunanaabri juurest tulevad USA-sse eelkõige narkokurjategijad ja vägistajad.

Trumpi avalduse McCaini kohta mõistsid hukka ka mitmed teised vabariiklaste presidendikandidaadid. Paljud juhtivad poliitikud on isegi öelnud, et Trumpil oleks aeg pärast selliseid sõnu kandideerimisest loobuda.

"Nendele solvavatele rünnakutele tuleb lõpp teha," teatas näiteks Jeb Bush oma Twitteri kontol. "John McCain on Ameerika kangelane. Punkt," nentis Rick Santorum.

Endine Texase kuberner Rick Perry nõudis, et Trump vabandaks koheselt McCaini ja teiste veteranide ees. "Veterani ja ameeriklasena austan ma John McCaini, sest ta läks vabatahtlikult oma kodumaad teenima. Sama ei saa ma öelda härra Trumpi kohta. Madalate kommentaaride arvestuses on see uus tase Ameerika poliitikas. Tema rünnak veteranide vastu tähendab seda, et ta ei sobi täitma USA relvajõudude ülemjuhataja kohuseid ning ta peaks viivitamatult kandideerimisest loobuma."

"Kui varem kaheldi, kas Donald Trump ikka sobib meie vägede ülemjuhatajaks, siis see loll avaldus peaks igasugusele kahtlemisele lõpu tegema," sõnas Lõuna-Carolina senaator Lindsey Graham.

"Pärast seda, kui Donald Trump veedab 6 aastat sõjavangide laagris, võib ta hakata John McCaini teenistusaja kohta sõna võtma," lausus Louisiana kuberner Bobby Jindal.

USA ajakirjanduse hinnangul oli tegu järjekordse meeldetuletusega Vabariikliku partei liidritele, kes nagunii juba muretsevad sõnaka miljardäri ootamatult kõrge reitingu pärast, et Trumpi näol on tegu täiesti ettearvamatu poliitikuga.

Vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgib praegu 15 poliitikut.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: