Jäämurdja Tarmo sai valitsuselt 300 000 eurot ja läheb remonti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jäämurdja Tarmo
Jäämurdja Tarmo Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Rahandusminister Martin Helme allkirjastas teisipäeval käskkirja, millega eraldatakse vabariigi valitsuse reservi sihtotstarbelistest vahenditest 300 000 eurot jäämurdja Tarmo remondiks, et see saaks veel viis aastat veeteede ameti teenistuses jätkata.

Riigihanke tingimused tehti avalikuks reedel. Hankelepingu projekti järgi peab hanke võitja tegema jäämurdja Tarmo dokiremonditööd koos vajalike varuosade ja kulumaterjalide tarnega.

Tööde teostamine on projekti järgi jagatud etappideks, millest esimene on varuosade hankimine ja teine etapp dokiremonditööd.

Hankelepingu täitmise tähtaeg on kolm kuud. Remonditööde hulka kuuluvad muuhulgas laevakere puhastamine, pahteldamine, lihvimine, mitmete süsteemide remontimine või väljavahetamine, laeva veealuse osa värvimine, sõukruvide balansseerimine ja lihvimine, pardaarmatuuri remont, torutööd, diiselkütuse tankide puhastamine, veekindlate uste ja luukide remont.

Täpne dokitööde maksumus selgub pärast hanke pakkumuste esitamise tähtaega, mis on 8. juulil.

Tänavu veebruaris kirjutas ERR, et jäämurdja saaks veel viis aastat jäävalves olla, tuleb laev suveks dokki tõsta. Üle tuleb kontrollida veealune osa – laevakere paksus ja keevituskohad. Uuest peast oli Tarmo jäävöö 33 millimeetrit, nüüd 26 ringis. Seega on 55 aastaga ära kulunud seitse millimeetrit.

Laeval on neli diiselmootorit, generaatorid ja nii vööris kui ahtris kaks sõukruvi.

2018. aastal kaalus veeteede amet 1963. aastal Soomes Wärtsiläs ehitatud jäämurdja müümist, kuid riigikogu majanduskomisjon otsustas sama aasta sügisel, et Tarmo jätkab jäämurdjana veel viis aastat.

Jäälõhkuja vastu tundsid huvi Soome turismiettevõtted, mis tegelevad arktilise turismiga Botnia lahe põhjaosas, pakkudes polaaroludes viibimist eelkõige Kagu-Aasiast pärit turistidele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: