TTÜ endised rektorid kutsuvad loobuma Taltechi nime surumisest eesti keelde

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tallinna tehnikaülikooli maskott, igavene üliõpilane Juulius. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) kaks endist rektorit paluvad TTÜ kuratooriumil mitte kinnitada eestikeelsesse käibesse ülikooli praeguse juhtkonna soovitud lühinime Taltech, vaid säilitada lühinimi TTÜ ja kasutada jätkuvalt ka eestikeelset täisnime.

"TTÜ akadeemilise eetika komisjon on jõudnud järeldusele, et uue sümboolika sissetoomise protsess on olnud menetluslikult ebaselge, põhikirjalisi pädevuspiire rikkuv, vastuolulise kommunikatsiooniga ning seetõttu ülikooli töötajaid häiriv ja segadusse viiv," kirjutavad rektorid Olav Aarna ja Andres Keevallikoma pöördumises.

"Uue sümboolika sissetoomise protsess riivab ka mitmeid hea teadustava alusväärtusi, sealhulgas ausus ja objektiivsus, austus ja hoolivus ning avatus ja koostöö. Kahetsusväärselt pole kuratoorium siiani ei akadeemilise eetika komisjoni ega ka professorite ja vilistlaste kirjadele vastanud," tõdevad nad.

Endised rektorid viitavad ka 11. märtsil kuratooriumile saadetud TTÜ vilistlaste kirjale, milles öeldakse, et uus võõrapärane lühinimi ja sellega koos kasutusele võetud kaubamärk alavääristavad eesti keelt ja kultuuri.

"Tallinna Tehnikaülikooli 1936. aastal kasutusele võetud nimi taastati tolleaegse eestimeelse ülikooli juhtkonna suurte pingutustega 1989. aastal. Sellest ajast alates on Tallinna Tehnikaülikooli lühinimi TTÜ, ülikooli embleem ja tunnusvärvid hästi tuntud nii Eestis kui ka meie välispartnerite juures. Neid tunnuseid on uhkusega kandnud TTÜ taidlus- ja spordikollektiivid," kirjutavad Aarna ja Keevallik.

Nad rõhutavad, et uue lühinime ja sümboolika kasutuselevõtuga tõusetuvad ka õiguslikud küsimused. "Meie arvates rikuti uue sümboolika kasutuselevõtul nii ülikooli põhikirja kui ka seadust, sest muutused polnud kooskõlastatud ülikooli nõukoguga ja neid hakati legaliseerima alles tagantjärele," ütlevad endised rektorid.

"Toimunu puhul on eelkõige tegemist väärtuste konfliktiga, põhiseaduslike väärtusteni välja. Rahvusvahelist läbimurret taotleva ehitusfirma või IT-firma puhul nimevahetus inglisekeelse vastu või sünnipäraselt inglisekeelse nime kasutamine sarnast konflikti ei tekita. Ülikooli nimel on aga rahvuskultuuriline ja ajalooline väärtus, mida tuleb hoida ja kaitsta," leiavad Aarna ja Keevallik.

"Me palume kuratooriumi mitte kinnitada eestikeelsesse käibesse Tallinna Tehnikaülikooli lühinime Taltech, vaid säilitada lühinimi TTÜ ja loomulikult kasutada ka eestikeelset täisnime. Samas on igati asjakohane kasutada rahvusvahelises suhtluses nimena Tallinn University of Technology ja lühinimena Taltech. Oleme veendunud, et sellele pöördumisele kirjutavad alla kümned tuhanded TTÜ vilistlased ja ka väga paljud tänased töötajad ning üliõpilased," lõpetavad endised rektorid oma pöördumise.

Aarna oli TTÜ rektor aastatel 1991-2000, Keevallik aastatel 2000-2005 ja 2010-2015. Mõlemad on ka TTÜ vilistlased.

Tallinna Tehnikaülikool tähistas 2018. aastal oma 100. aastapäeva.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: