ERR Moskvas: linnavolikogu soov katsetada e-hääletamist on toonud kriitikat

Foto: ERR

Moskva linnavolikogu septembris toimuvatel valimistel saab hääletada ka elektrooniliselt - tegemist on eksperimendiga, mis võib saada eeskujuks teistele regioonidele. Ideel on aga ka kriitikud, kes leiavad, et e-hääletamine ei ole läbipaistev ja võimaldab võltsida valimistulemusi.

Moskva linnaduumas ehk linnavolikogus on 45 saadikut, kes valitakse 45 valimisringkonnast. Kolmes neist saavad valijad septembris eksperimendina oma hääle anda nii pabersedelitel kui ka internetis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tulevikus võidakse e-hääletamist kasutada üle Venemaa kõigil valimistel.

"Lahendame kaht eesmärki. Esimene - suurendada inimeste osalemist valimistel. Ja teine - laiendada valimistel osalemise piirkonda, et sa saaksid hääletada oma kandidaadi, kuberneri või saadiku poolt viibimiskohast sõltumata," selgitas poliitilise mõttekoja direktor ja Moskva ühiskondliku koja liige Pavel Danilin.

Et hääletada elektrooniliselt, peab moskvalane ennast registreerima linnavalitsuse kodulehel.

Erinevalt Eestist toimub Moskvas e-hääletamine valimispäeval, samaaegselt pabersedelil hääletamisega. Muuta oma elektroonilist häält ei saa.

Paljudel moskvalastel on aga juba e-hääletamise kogemus olemas - kaks aastat tagasi korraldas Moskva linnavalitsus elektroonilise küsitluse vanade majade renoveerimise küsimuses.

"Meil on juba Moskvas edukas kogemus e-hääletamisega. See oli 100 protsenti kindel, plokiahelaga kaitstud edukas e-hääletamine Moskvas," ütles Danilin.

Kriitikute sõnul ei ole e-hääletamine piisavalt läbipaistev, sest kogu e-hääletamise süsteem toimib täitevvõimu kontrolli all.

"Kõik ressursid on Moskva infotehnoloogiate ametis. Just nende administraatorid hakkavad asjaga tööle ja kõik on nende serverites. Nende turvateenistus kontrollib, kes sellega töötab. Tekib küsimus: kuidas ühiskond, kuidas kandidaadid, valimistel osalejad veenduvad, et see riigiamet - Moskva linnavalitsus - ei hakka mängima selles süsteemis aktiivset rolli ja et meil ei tule mingid võltsitud valijate kontod?" arutles valijate õiguste kaitse liikumise GOLOS kaasasutaja Grigori Melkonjants.

"Nad otsivad sellise variandi, kuidas võltsida, aga nii, et suur pahameel ei tuleks. Selleks mõtlesid nad välja selle eksperimendi, et vaadata - kõik on korras, kõik on rahul, kõik on ok, kõik naeravad. Valimised on läbi? Siis saab seda edasi rakendada," rääkis Kommunistliku partei riigiduuma saadik Valeri Raškin.

Moskva linnaduuma valimised toimuvad 8. septembril.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: