Peking hoiatas USA-d Taiwani küsimuses "tulega mängimise" eest

Taiwani mereväe õppus.
Taiwani mereväe õppus. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ühendriigid mängivad Taiwani küsimuses tulega, hoiatas Peking neljapäeval ja teatas, et saare kasutamine Hiina ohjeldamiseks ei anna tulemusi.

Ehkki USA katkestas Taiwaniga diplomaatilised suhted 1979. aastal ning ametlikult tunnustab Washington ainult Hiinat, on ta Taiwani lähedane liitlane ja hoiab saareriigi pealinnas Taipeis de facto saatkonda.

"USA on mänginud hiljuti mitmel korral Taiwani kaarti, üritades kasutada Taiwani lootusetult Hiina ohjeldamiseks. See on kõigest soovmõtlemine," ütles Hiina kaitseministeeriumi pressiesindaja Wu Qian. 

Taiwan eraldus Mandri-Hiinast 1949. aastal kommunistide võiduga lõppenud Hiina kodusõja järel ning on de facto iseseisev, kuid pole kunagi iseseisvust välja kuulutanud. Peking peab Taiwani taasühendamist vajavaks territooriumiks, mis tuleb vajadusel jõuga taasliita.

USA sõjalaevad läbisid eelmisel nädalal Taiwani väina ning Washington teatas hiljem, et tegemist oli rahvusvahelisele õigusele vastava rutiinse läbisõiduga. Peking esitas väina läbimise suhtes protesti. 

Lisaks kiitis USA kongress sel kuul heaks seaduse, millega avaldati toetust Taiwanile, ja Ühendriikide riikliku julgeoleku nõunik John Bolton kohtus sel kuul Taiwani riikliku julgeoleku nõuniku David Leega. 

"USA mängib tulega oma mitmete sammudega, mis seavad tõsiselt ohtu suhete arendamise kahe riigi ja kahe sõjaväe vahel, ohustades Taiwani väina rahu ja stabiilsust," ütles Hiina kaitseministeeriumi esindaja. 

Taiwani sõjavägi harjutas võimaliku Hiina invasiooni tõrjumist

Taiwan harjutas neljapäeval saare lõunarannikul võimaliku Hiina invasiooni tõrjumist.

Tegemist on osaga iga-aastasest õppusest, mille eesmärk on näidata Taiwani relvajõudude sõjalist võimekust ja tahet tõrjuda võimalikku rünnakut üle Taiwani väina.

Taiwani relvajõudude simuleeritud reageerimisel Hiina dessandile osalesid maaväed, merevägi ja õhujõud.

USA kindral: Xi murdis Lõuna-Hiina mere kohta antud lubaduse

Hiina president Xi Jingping on taganenud lubadusest mitte militariseerida Lõuna-Hiina merd, ütles USA staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Joseph Dunford kolmapäeval ja nõudis kollektiivseid samme Pekingi vastutusele võtmiseks.

Dunford täpsustas, et ei nõua sõjalisi samme, kuid rahvusvahelisest õigusest kinnipidamine tuleb tagada.

"President Xi Jinping lubas 2016. aasta sügisel president Obamale, et nad ei militariseeri saari. Täna aga näeme me üle 3000 meetri stardiradasid, laskemoonalaudusid, raketitõrje- ja lennuvõime rutiinset paigaldamist ja nii edasi," ütles Ühendriikide kõrgeim sõjaväelane mõttekojas Brookingsi Instituut. 

"Nii et nad on sellest lubadusest selgelt taganenud," lausus ta. 

"Lõuna-Hiina meri ei ole minu hinnangul mingi kivihunnik," jätkas Dunford viitega kaljurahudele ja laidudele, mille Hiina on omaks kuulutanud ning mida on vägede ja suurte lennukite jaoks laiendatud ja kindlustatud.

"Lõuna-Hiina merel ja mujal territoriaalpretensioonide aladel on kaalul õigusriigi põhimõtted, rahvusvahelised seadused, normid ja standardid," ütles staabiülemate ühendkomitee esimees. 

"Kui me ignoreerime tegusid, mis ei ole kooskõlas rahvusvaheliste reeglite, normide ja standarditega, kehtestame sellega uue standardi," hoiatas Dunford.

"Ma ei soovita sõjalist vastust," lisas ta. "Vaja on sidusaid kollektiivseid samme nende vastu, kes rikuvad rahvusvahelisi norme ja standardeid. Nad tuleb mingil moel vastutusele võtta, et tulevased rikkumised ära hoida."

Hiina süüdistas USA-d varjamatus majandusterrorismis

Hiina süüdistas neljapäeval USA-d varjamatus majandusterrorismis, hoogustades retoorikat kahe riigi kaubandussõjas.

"Me oleme vastu kaubandussõjale, kuid me ei karda seda," ütles asevälisminister Zhang Hanhui ajakirjanikele korraldatud briifingul, kus ta andis ülevaate president Xi Jinpingi järgmise nädala visiidist Venemaale.

"See kaubanduskonflikti ettekavatsetud õhutamine on varjamatu majandusterrorism, majanduslik šovinism ja majanduslik kiusamine," sõnas Zhang.

"Kaubandussõjas ei ole võitjaid," hoiatas ta.

"Sellel kaubanduskonfliktil on ka tõsine negatiivne mõju maailmamajanduse arengule ja elustumisele," lisas asevälisminister.

Hiinal ja Venemaal on kaubandussõja küsimustel ulatuslik konsensus ja ühised huvid, sõnas Zhang.

"Hiina ja Venemaa kindlasti tugevdavad majandus- ja kaubanduskoostööd, seal hulgas koostööd erinevates valdkondades nagu majandus ja kaubandusinvesteeringud," lisas ta.

"Me kindlasti reageerime erinevatele välistele väljakutsetele, teeme seda, mida me peame tegema, arendame meie majandusi ja pidevalt tõstame meie kahe rahva elatustaset," ütles Zhang.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: