Saatkond: Leedu poliitikud sekkusid Taiwaniga seoses Hiina asjadesse

Hiina Rahvavabariigi lipp.
Hiina Rahvavabariigi lipp. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Rohkem kui poolte Leedu seimi liikmete üleskutse kutsuda Taiwan ÜRO tervishoiuüritusele on räige sekkumine Hiina sisepoliitikasse, edastas Hiina Vilniuse saatkond.

"Taiwani toetavate seimiliikmete rühma pöördumine on räige sekkumine Hiina siseasjadesse ja rahvusvaheliste normide rikkumine," seisis BNS-ile saadetud Hiina saatkonna kommentaaris.

"Usume, et mõningate seimi liikmete allkirjadega kiri ei peegelda Leedu valitsuse ja seimi ametlikku seisukohta sõbraliku koostöö osas Hiinaga", seisis Hiina diplomaatilise esinduse kirjas.

Selles oli samuti öeldud, et saadikute pöördumine on vastuolus Leedu valitsuse lubadusega mitte luua mingeid ametlikke sidemeid Taiwaniga ja "kahjustab Leedu kuvandit".

"Loodame, et seimi liikmed (...) austavad rahvusvahelist õigust, Hiina iseseisvust ja terviklikkust nagu Hiina on alati näidanud üles lugupidamist Leedu iseseisvuse ja terviklikkuse vastu," seisis saatkonna kirjas. 

Leedu seimi 80 liiget ja tervishoiuminister Aurelijus Veryga saatsid Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) peadirektorile kirja Taiwani toetuseks, ärgitades lubama riiki WHO assambleele.

Hiina Rahvavabariigi kommunistlikud võimud peavad Taiwani enda provintsiks, ehkki pole saart kunagi valitsenud.

Taiwan eraldus Mandri-Hiinast 1949. aastal kommunistide võiduga lõppenud Hiina kodusõja järel.

Taiwan peab ennast suveräänseks riigiks ja tal on oma rahvusvaluuta, poliitiline ja kohtusüsteem, kuid saareriik pole ennast kunagi iseseisvaks kuulutanud. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: