Metsavendluse uurimiseks luuakse eraldi ametikoht

Metsavendade mälestuspäev tänavu talvel Põrgupõhja staabipunkri asukohas Raplamaal.
Metsavendade mälestuspäev tänavu talvel Põrgupõhja staabipunkri asukohas Raplamaal. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Kaitseminister Jüri Luik nentis, et metsavendluse ajaloo uurimisesse võinuks Eesti riik enam panustada, kuid lubas, et selles osas on asjad liikumas paremuse suunas. Kavas on selleks luua sõjamuuseumisse ka uus ametikoht.

"Metsavendluse ajaloo uurimine, teadvustamine ja populariseerimine on
tähtis Eesti sõjaajaloo vaates, aga väärib analüüsi ka mitmest teisest vaatepunktist, sealhulgas Nõukogude okupatsioonivõimu repressioonide uurimise seisukohast. Möönan, et täna puudub metsavendluse ajalugu ja pärandit üldistav käsitlus, napib korralikke uurimusi ja asjassepuutuv allikmaterjal vajab digiteerimist ja süstematiseerimist," vastas Luik riigikogu liikmete Eerik-Niiles Krossi, Leo Kunnase ja Raivo Tamme järelepärimisele.

Metsavendluse ajaloo uurimine on Luige sõnul esmatähtis uurimisteema sõjamuuseumile järgmisteks aastateks sarnaselt viimastel aastatel kestnud Vabadussõja ajaloo projektiga.

"Selleks rakendatakse sõjamuuseumi olemasolevaid töövorme ja -võimeid, nagu näiteks sõjamuuseumi ja Kaitseväe Akadeemia iga-aastaselt korraldatava rahvusvahelise teaduskonverentsi ja selle ettekannetel põhinevat teadusajakirja Eesti sõjaajaloo aastaraamat, mis annavad võimaluse metsavendluse uurimine asetada laiemasse, rahvusvahelisse konteksti. Metsavendluse ajaloo senisest intensiivsemaks uurimiseks ja allikmaterjali süstematiseerimiseks, eesmärgiga koostada Eesti metsavendluse ajaloost koguteos, algatab sõjamuuseum metsavendluse ajaloo uurimise projekti, luues seejuures vastava ülesandega ametikoha," tutvustas Luik kaitseministeeriumi plaane.

Ta lisas, et lisaressursi selleks otstarbeks ning katteallikad leiab kaitseministeerium eelarve plaanimise käigus.

"Täiendavalt märgin, et sõjamuuseum tegeleb järjepidevalt metsavendade matmiskohtade tuvastamise ja ümbermatmisega vastavalt sõjahaudade kaitse seadusele. Samuti on kaitseministeeriumi eelarvest aastate jooksul toetatud metsavendade ümbermatmisi ja mälestuspaikade korrastamist ja järjepidevalt ka MTÜ-d Eesti Endiste Metsavendade Liit, mis tegeleb metsavendade mälestuste kogumisega, mälestusürituste korraldamisega ning on avanud mitmetes kirikutes kohalikele metsavendadele mälestustahvleid," rääkis kaitseminister Luik.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: