Metsavendluse ajaloo uurimiseks teeb riik jätkuvalt alles plaane

Metsavendade mälestuspäev tänavu talvel Põrgupõhja staabipunkri asukohas Raplamaal.
Metsavendade mälestuspäev tänavu talvel Põrgupõhja staabipunkri asukohas Raplamaal. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Metsavendluse ajaloo uurimine on kaitseministeeriumil ja sõjamuuseumil jätkuvalt alles plaan ja midagi kindlat pole paika pandud.

"Metsavendluse ajaloo senisest sügavam uurimine on Eesti sõjamuuseumi plaanides. Hetkel tegeleb muuseum täpsemate uurimisküsimuste ja -plaani väljatöötamisega," ütles ERR-ile kaitseministeeriumi strateegilise kommunikatsiooni osakonna juhataja Susan Lilleväli.

Kui see paika saab, tekib sõjamuuseumil vajadus ka ühe lisateaduri järele.

"Konkreetsest inimesest on hetkel veel vara rääkida. Uurimisprojekt on veel planeerimisjärgus, kuid teema mahukust arvestades saab tegu olema mitme aasta pikkuse projektiga," lisas Lilleväli.

Jüri Luik ütles juulis, et metsavendluse ajaloo uurimine, teadvustamine ja populariseerimine on tähtis Eesti sõjaajaloo vaates, aga väärib analüüsi ka mitmest teisest vaatepunktist, sealhulgas Nõukogude okupatsioonivõimu repressioonide uurimise seisukohast.

"Möönan, et täna puudub metsavendluse ajalugu ja pärandit üldistav käsitlus, napib korralikke uurimusi ja asjassepuutuv allikmaterjal vajab digiteerimist ja süstematiseerimist," sõnas Luik.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: