Simson kohtub Von der Leyeniga, kuid portfellid veel jutuks ei tule

Kadri Simson.
Kadri Simson. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti kandidaat Euroopa Komisjoni voliniku kohale Kadri Simson kohtub järgmisel teisipäeval esimest korda komisjoni tulevase presidendi Ursula von der Leyeniga.

"Esimene lühikene kohtumine on kokku lepitud järgmiseks teisipäevaks, aga samas klausliga, et pikemad ja sisulisemad portfellide arutelud tulevad siis, kui kõik liikmesriigid on oma kandidaadid ära nimetanud," ütles Simson ERR-ile.

Eesti volinikukandidaat lisas, et viimati nägi ta Von der Leyenit esinemas Lennart Meri konverentsil Tallinnas, kuid teisipäeval toimuv üks-ühele kohtumine on tema jaoks esimene.

"Esmakohtumine on väga tähtis. Mulle on öeldud, et see kohtumine on üles ehitatud selleks, et saada teada, mis on minu tugevused, millest ma huvitun ja mida ma saan panustada oma poolt tulevase komisjoni töösse."

Simson rääkis, et on kohtumiseks teinud taustatööd ja suhelnud Von der Leyenit tundvate inimestega.

"Ursula von der Leyen on olnud Saksa valitsuses kaitseminister ja need kaitseministrid, kellega mina Eestis valitsuses olen koos töötanud ehk Jüri Luik ja Margus Tsahkna, kuulusid temaga ühte poliitilisse perekonda, Nad on temaga suhelnud rohkem kui niisama kolleegid. Nii et ma olen ka Von der Leyenit lähemalt tundvate inimestega suhelnud."

Simson tunnistas, et tema olukorra teeb keeruliseks asjaolu, et ta kandideerib korraga nii Euroopa Komisjoni praeguse (Jean-Claude Junckeri juhitava) kui ka järgmise (Ursula von der Leyeni juhitava) koosseisu liikmeks.

"Sellist olukorda ei ole varem olnud, et üks voliniku kandidaat peab tegema paralleelselt kahte kuulamist. Sellisesse keerulisse olukorda olen ma sattunud seetõttu, et mitte kunagi varem ei ole Euroopa Komisjonis olnud volinikku, kellele president ei ole andnud selget vastutusala. Viis aastat tagasi, kui neli liimesriiki vahevolinikud nimetasid, siis igaühele anti ka vastutusala, aga minu esimene kuulamine kätkeb kõiki küsimusi. Ma olin selleks valmistunud juulikuus, paraku siis kuulamisteni ei jõutud, sest Euroopa Parlament alles käivitas oma tööd. Nüüd on siis üks kuulamine septembri alguses ja teine septembri lõpus," rääkis Simson.

Euroopa Komisjoni ametist lahkuv presdent Jean-Claude Juncker kiitis heaks nii Eesti kui ka Rumeenia voliniku kandidaadid, kuid ei andnud neile portfelle. Ursula von der Leyen asub komisjoni presidendi ametisse 1. novembril 2019 ja tema ametiaeg on viis aastat.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: