USA president kiitis kõneluste kulgu Talibaniga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pressident Trump Valges Majas ajakirjanikega rääkimas.
Pressident Trump Valges Majas ajakirjanikega rääkimas. Autor/allikas: EPA/Scanpix

USA president Donald Trump kiitis reedel edusamme kõnelustel Afganistani islamiliikumisega Taliban, kuid hoiatas samas, et USA on vajadusel võimeline hävitama Afganistani mõne päevaga tappes miljoneid inimesi.

"Me oleme teinud suuri edusamme. Me räägime," ütles Trump ajakirjanikele Valges Majas. "USA väed võiksid Afganistanis võita kolme või nelja päevaga, aga ma ei taha ju tappa 10 miljonit inimest."

Trump kasutas samu sõnu ka mõned päevad tagasi Afganistani teemadel sõna võttes.

Afganistani sõjas surevate ja vigastada saavate tsiviilisikute arv on šokeerival ja vastuvõetamatul tasemel hoolimata rahvusvahelistest jõupingutustest riigis rahu saavutamiseks, teatas teisipäeval ÜRO.

ÜRO Afganistani abimissiooni (UNAMA) värsked andmed näitavad selle aasta esimesel poolaastal sõjaohvrite umbes 30-protsendist vähenemist eelmise aasta sama ajavahemikuga võrreldes, kuid surma sai siiski 1366 ja vigastada veel 2446 tsiviilisikut. 

Maailmaorganisatsioon tervitas küll ligi 18 aastat kestnud sõja tsiviilohvrite vähenemist, kuid UNAMA märkis, et peab tsiviilisikutele kannatuste põhjustamise praegust taset šokeerivaks ja vastuvõetamatuks.  

Abimissioon tunnistas, et osapooled on teatanud jõupingutustest tsiviilohvrite vähendamiseks, kuid peab neid ebapiisavateks.  

UNAMA teatas ka, et teist kvartalit järjest põhjustasid USA ja Afganistani julgeolekujõud rohkem tsiviilohvreid kui Taliban ja teised sissirühmitused. 

Aasta esimesel poolel tapsid Afganistani julgeolekujõud ning liitlasväed koos USA-ga 717 tsiviilisikut, mida on 31 protsenti rohkem kui aasta varem samal perioodil. Neist surmadest enamiku põhjustasid USA ja Afganistani õhurünnakud. 

USA eriesindaja Afganistani asjus Zalmay Khalilzad on pidanud alates aasta algusest Talibaniga esindajate seitse kõnelustevooru, lootes saavutada kokkuleppe, mis võimaldaks alustada siseriiklikku dialoogi Afganistani valitsuse ja Talibani vahel. 

Osana sellest jõupingutusest pidasid Talibani esindajad juuli algul Dohas ajaloolise kohtumise Afganistani valitsuse esindajatega. 

Selle kohtumise delegaadid avaldasid ähmase deklaratsiooni, mis sisaldas lubadust viia tsiviilohvrid nulli. Sellele järgnenud nädalatel on afgaanide tapmine ja vigastamine aga jätkunud.

UNAMA andmeil moodustasid esimesel poolaastal hukkunud tsiviilisikutest kolmandiku lapsed - 327 surnut ja 880 vigastatut. 

Eelmisel aastal sai Afganistanis surma 3084 tsiviilisikut, nende seas 927 last. 

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: