Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Yle: Soome restoranides voolab nüüd alkoholi varaste hommikutundideni

Kaebusi ingliskeelse teeninduse üle on tulnud kümne restorani kohta.
Kaebusi ingliskeelse teeninduse üle on tulnud kümne restorani kohta. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Märtsis jõustunud alkoholiseaduse leevendused võimaldavad restoranides kuni kella neljani hommikul alkoholi müüa. Nii mõnedki kõrtsipidajad oleksid valmis lahtiolekut veelgi pikendama.

Seadusemuudatus näeb ühtlasi ette, et enam ei pea pool tundi pärast alkoholimüügi lõppu uksi sulgema. Tähtis on, et hiljemalt tund pärast müügi lõppu ehk kell 5 oleks klaas tühi, vahendab Soome ringhääling Yle. Restoran võib lahti olla ka kauem, aga siis enam alkoholi müüa ei tohi.

Soome Sotsiaal- ja tervishoiuala lubade- ja järelvalveameti Valvira andmetel on lahtiolekuaja ja alkoholimüügi pikendamisest teada andnud ligi 900 restorani.

"See on üle kümne protsendi alkoholi müügiluba omavatest restoranidest," ütles Valvira tiimijuht Kari Kunnas. Ta lisas, et restoranipidajaid sunnib tagant konkurents: "Kui konkurent on pool tundi kauem lahti, siis tuleb ka endal olla."

Lõuna-Soome regionaalvalitsuse peainspektori Jarmo Castréni sõnul on olnud kiired ajad. "Meil on olnud lausa hullumaja," tõdes Castrén, kes registreerib lahtiolekuaegade pikendamist.

Hilised pidutsejad käituvad mõistlikult

Helsingis tegutsev restoran Zetor haaras kohe uuest võimalusest kinni: nädalalõppudel pakutakse Zetoris nüüd alkoholi kella neljani hommikul.

"Ja ikka tundub, et õhtu jääb pooleli," ütles Zetori juhataja Petri Mälkiä.

Tema sõnul ei ole klientidega mingeid probleeme olnud. "Kogemused on väga head. Soomlased käituvad 110-protsendiliselt kenasti," kinnitab Mälkiä.

Politsei, regionaalvalitsuse ja Valvira sõnul kardeti küll väljakutsete arvu suurenemist, aga seda ei ole juhtunud.

"Siiani ei ole lahtiolekuaegade pikendamine politseile tööd juurde teinud. Ka restoranide ümbrus ei ole rahutumaks muutunud," jagas politsei-peainspektor Mika Heinilä seniseid kogemusi.

"Volbriööl märkasime, et hea korravalvur on ilm: külmaga ei kipu keegi eriti hommikuni pidutsema," kirjeldas ta.

Kliendid suhtuvad muudatustesse rahulikult: osa leiab, et ettevõtlusvabadus paneb asjad paika, osa imestab alkoholimüügiaja pikendamise üle, aga tunnistab, et pealinna piirkonnas võib see isegi vajalik olla, seda aga eriti ei arvata, et just restorani lahtioleku aja pikendamine kedagi halvale teele viiks

Ka terrassid võiksid kauem lahti olla

Alkoholiseadus võimaldab ka väliterrassidele pikemat lahtiolekuaega taotleda. Erinevalt restoranidest ei piisa terrasside puhul ainult teatamisest. Tuleb küsida luba.

Valvira teatel on seni terrassi jaoks luba taotletud 356-l korral.

"Kõigile luba siiski ei anta," selgitas Valvira tiimijuht Kari Kunnas.

Nii Heinilä kui Kunnase hinnangul näitab eelolev suvi, missugune mõju muudatustel on ja kas see on just niisugune, nagu valitsus uue alkoholiseadusega soovis ehk alkoholikahjude vähenemine.

Toimetaja: Kai Vare

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: