Poola parlamendi spiiker lahkub seoses rohkete lennureisidega ametist

Poola seimi spiiker Marek Kuchcinski.
Poola seimi spiiker Marek Kuchcinski. Autor/allikas: AP/Scanpix

Poola parlamendi spiiker teatas neljapäeval, et lahkub ametist pärast seda, kui tema tegevus valitsuse lennukite isiklikeks reisideks kasutamisel vallandas riigis pahameeletormi ja opositsiooni süüdistused.

Marek Kuchcinski ütles Varssavis ajakirjanikele, et "kavatseb lahkuda parlamendispiikri kohalt homme", kuid kinnitas, et pole ühtegi seadust rikkunud. 

Spiiker palus esmaspäeval vabandust, kuid keeldus siis tagasi astumast. Üldsuse pahameelt tema vabandus ei vaigistanud.

Nüüd näib ta olevat andnud järele võimuerakonna Õigus ja Õiglus (PiS) survele. Partei kogunes kolmapäeva hilisõhtul mõjuvõimsa liidri Jaroslaw Kaczynski juhtimisel asja arutama.

Neljapäeval seisis ta Kuchcinski kõrval, kui too tagasiastumisest teatas.

"Spiiker ei rikkunud seadust..., aga kuna suur osa avalikkusest on vastupidisel arvamusel, siis võin ma öelda, et spiikri otsus tõendab suhtumist, mida väljendab meie loosung: "Kuula poolakaid, teeni Poolat", ütles Kaczynski ajakirjanikele.

Põhiseaduse järgi riigi tähtsuselt teine isik Kuchcinski (63) kasutas mõne viimase aasta jooksul valitsuse lennukeid, aga ka sõjaväekoptereid ja -lennukit umbkaudu sada korda, ilmneb opositsiooni ja kohaliku meedia avaldatud andmetest.

2015. aastast võimul olnud PiS-i võtmeliige tegi neist 23 sõitu koos perega.

Kuchcinski tagasiastumist nõudnud liberaalse opositsiooni väitel moodustasid enamiku lendudest nädalavahetuse reisid Varssavist seadusandja kodukanti Rzeszowisse riigi kaguosas.

Spiiker ise tunnistas avalduses, et ühel juhul sõitis tema naine ilma temata valitsuse lennukiga. Ta lubas anda kulude korvamiseks 28 000 zlotti (6500 eurot) sõjaväe kaasajastamise fondi.

Kuchcinski on juba varem lubanud 15 000 zlotti heategevusele oma pereliikmete lennukulude katteks.

Poolas peetakse 13. oktoobril parlamendivalimised, mille tulemusena PiS loodab võimule jääda. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: