Iisraeli valimised selgitavad, kas Netanyahu jätkab peaministrina

Foto: Reuters / Scanpix

Iisraelis on teisipäeval erakorralised valimised, mille tulemustest selgub, kas kümme aastat peaministrina tegutsenud Benjamin Netanyahu saab võimule edasi jääda.

Aprillikuistel valimistel võitsid Netanyahu erakond Likud ja seda toetavad parempoolsed väikeparteid knessetis enamuse, kuid peaminister ei suutnud veenda valitsust toetama marurahvusliku erakonna Yisrael Beitenu liidrit, ekskaitseminister Avigdor Liebermani. Netanyahu soostus seejärel uute valimistega.

Arvamusküsitlused näitavad taaskord tasavägist heitlust, mille tulemusena võib Netanyahu endisest liitlasest Liebermanist saada kaalukeel.

Netanyahu tugevaim rivaal on endine relvajõudude ülem Benny Gantz eesotsas oma tsentristliku Sinivalge alliansiga.

Mõlemal erakonnal on väljavaated koalitsiooni moodustamiseks koos väiksemate liitlastega.

Iisraeli valijaskond on sügavalt lõhenenud usulisi, etnilisi ja ideoloogilisi piire pidi ning killustunud parlamendisüsteem muudab koalitsiooni loomise keeruliseks.

Poliitikute arvates on kõige mõistlikum viis ummikseisu vältimiseks kahe suurema partei ühtsusvalitsus, kuid Sinine ja Valge on teatanud, et ei lähe korruptsioonis kahtlustatava Netanyahu juhitavasse valitsusse. Samamoodi on Netanyahu välistanud osalemise kellegi teise juhitavas valitsuses.

Arvamusküsitlused annavad nii Likudile kui ka Sinivalgele alliansile 120-kohalises knessetis umbes 32 ja Liebermani erakonnale umbes 10 saadikukohta.

Valimistel on Iisraeli lähiaastate kursi kõrval kaalul ka Netanyahu poliitiline tulevik.

Peaminister on kulutanud viimase nädala püüetele mobiliseerida oma baastoetajaskonda, jagades juudiasunikele ohtralt lubadusi. Esmaspäeval lubas Netanyahu annekteerida kõik Jordani jõe läänekalda asundused, teiste seas enklaavi suurima Palestiina linna südames.

Pühapäeva õhtul tühistas ta oma esinemise Likudi viimasel kampaaniaüritusel, öeldes, et viib selle asemel läbi "kriisinõupidamise". Netanyahu hoiatas, et madal valimisaktiivsus võib tuua kaasa tema lüüasaamise.

Netanyahu on sellist taktikat kasutanud ka varasematel valimistel.

Esmaspäeva õhtul ei ilmutanud peaminister mingeid märke hoo mahavõtmisest ja tema meeskond riputas Facebooki foto peaministrist Jeruusalemma vanalinnas Nutumüüri ääres.

"Ma olen siin, et palvetada Iisraeli rahva, Iisraeli riigi eest," ütles Netanyahu.

Peaminister lasi käiku ta teised kampaania ajal korduvalt kasutatud sõnumid, esitledes ennast Iisraeli võimekaima liidrina ning nimetades oma vastaseid nõrgaks ja vasakpoolseiks. Samuti rõhutas ta Iisraeli kiiret majanduskasvu tempot oma valitsemisajal.

Eelmisel nädalal lubas ta annekteerida Läänekalda Jordani oru alad, mis moodustavad okupeeritud Läänekaldast umbes kolmandiku. "Me leiame ennast juudi rahva ja Iisraeli riigi jaoks ajalooliste muutuste kõrgpunktist," kirjutas Netanyahu ajalehes Maariv.

Pühapäeval pidas Iisraeli valitsus istungi Jordani jõe orus, ajendades Palestiina omavalitsust päev hiljem samaga vastama.

"Ma arvan, et Iisrael on pärast seda otsust tühistanud kõik meiega sõlmitud kokkulepped," ütles Palestiina peaminister Mohammed Shtayyeh Netanyahu anneksioonilubadusele viidates.

Gantz on püüdnud esitleda ennast kampaania käigus auväärse alternatiivina Netanyahule, keda ootab lähinädalatel võimalik korruptsioonisüüdistus.

Sinivalge alliansi liider on korduvalt rääkinud Netanyahu valmisolekust moodustada koalitsioon paremäärmuslike erakondadega, mis võiks aidata tal saada parlamendilt õigusemõistmise eest immuniteeti.

Gantzi sõnul tahab tema erakond ühtsusvalitsust, mida toetaks iisraellaste enamus. "Sinivalge muudab minu juhtimise all Iisraeli demokraatia seisundi laeva kurssi," kirjutas ta Maarivis.

"Teeme lõpu lahkhelide õhutamisele osana katsest jagada ja valitseda, ning pakume kiireid tegusid ühtsusvalitsuse moodustamiseks," kirjutas ta.

President Reuven Rivlini otsus, kellele valitsuse moodustamine usaldada, võib sõltuda Liebermanist, kelle erakonna populaarsus on Netanyahut toetavate ultraortodoksete erakondade vastase kampaania tõttu suurenenud.

Ekskaitseminister süüdistab ultraortodoksseid erakondi püüetes suruda Iisraeli ilmalikule elanikkonnale peale juudi ususeadusi ja tahab võtta vastu seadust, mis kohustaks ultraortodokseid juute nagu kõiki teisigi ajateenistust läbima.

Liebermani kampaania põhiloosung on "Teeme Iisraeli taas normaalseks".

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: