USA rahukava seab eesmärgiks kahekordistada Palestiina SKP

{{1561225740000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Donald Trump. Autor/allikas: ZUMAPRESS/SCANPIX

USA valitsus teatas laupäeval, et selle järgmisel nädalal avaldatav Iisraeli-Palestiina rahukava näeb ette 50 miljardi dollari kogumist palestiinlastele nende omavalitsuse sisemajanduse koguprodukti (SKP) kahekordistamiseks kümne aasta jooksul. Palestiina kõrge ametnik lükkas selle juba tagasi.

Ühendriikide presidendi Donald Trumpi valitsus ütles esmakordselt oma kauaoodatud rahukava üksikasju avaldades, et plaani eesmärk on reformida Palestiina majandust ja siduda seda tihedamini selle naabritega, et meelitada ligi suuri rahvusvahelisi investeeringuid.

Washington oli varem lubanud, et avalikustab rahukava majanduslikud aspektid 25.-26. juunil Bahreini pealinnas Manamas peetaval konverentsil.

Nime "Rahust õitsenguni" kandev rahukava on seni ambitsioonikaim ja laiahaardelisim rahvusvaheline jõupingutus palestiina rahva hüvanguks, teatas Valge Maja, nimetades kava ajalooliseks.

"Sellel on võime kujundada täielikult ümber Läänekallas ja Gaza ning avada Palestiina ajaloos uus peatükk, mida defineerivad vastasseisu ja ilmajäetuse asemel vabadus ja väärikus," seisis avalduses.

Valge Maja teatel on rahukaval jõud luua üle miljoni uue töökoha loomise ja korraldada ümber raskustes Palestiina majandus, viies tööpuuduse taseme alla kümne protsendi.

Palestiinlaste jaoks kogutavaid investeeringuid hakkab haldama rahvusvaheline arengupank, et tagada headest valitsemistavadest kinnipidamine ja hoida ära korruptsioon, tutvustas Valge Maja rahukava, mida ootuspäraselt juba tabaski Palestiina ametnike terav kriitika.

Palestiina kõrge ametnik Hanan Ashrawi lükkas tagasi majandusele keskenduva USA rahualgatuse, öeldes, et Washington peaks esmalt töötama selle nimel, et Iisrael lõpetaks palestiinlaste maa varguse.

"Esmalt tühistage Gaza blokaad, peatage meie maade, ressursside ja varade vargus Iisraeli poolt, andke meile liikumisvabadus ja kontroll meie piiride, õhuruumi, territoriaalvete ja muu üle. Ja siis vaadake, kuidas me vaba ja suveräänse rahvana ehitame üles vilka ja õitsva majanduse," kirjutas Ashrawi Twitteris pärast seda, kui Ühendriigid avaldasid esmakordselt oma kauaoodatud rahualgatuse üksikasjad. 

Ashrawi on Palestiina presidendi Mahmud Abbasi kauaaegne abi ja Palestiina Vabastusorganisatsiooni täitevkomitee liige, kes on olnud Palestiina poliitikaga seotud aastakümneid. 

Palestiinlased lükkasid USA Lähis-Ida rahukava tagasi juba kaua aega enne selle avaldamist, sest ei pea Trumpi valitsust pärast Jeruusalemma Iisraeli pealinnana tunnustamist erapooletuks rahuvahendajaks.

Palestiina ametnike hinnangul püüab häbenematult Iisraeli-meelne Trump palestiinlasi ära osta ja röövida neilt iseseiseva riigi.

Trumpi väimehest vanemnõunik ja administratsiooni Lähis-Ida rahukava peakavandajaks peetav Jared Kushner ütleski juuni algul avaldatud usutluses, et palestiinlased ei ole veel valmis end ise valitsema.

Selline seisukoht märgib eemaldumist kahe eelmise USA presidendi - demokraadist Barack Obama ja vabariiklasest George W. Bushi - valitsuse positsioonist töötada Palestiina riiklust hõlmava kahe riigi lahenduse suunas.

Kushneril ja USA presidendi Lähis-Ida erisaadikul Jason Greenblattil kulus kava kokkupanekuks üle kahe aasta.

Palestiina juhtkond on sügavalt umbusklik Kushneri suhtes, kes on Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu perekonnasõber.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: