X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

EL-i 14 riiki avaldas muret Ungari arengute pärast

Ungari peaminister Viktor Orban esmaspäeval parlamendis oma erimeetmete kava tutvustamas.
Ungari peaminister Viktor Orban esmaspäeval parlamendis oma erimeetmete kava tutvustamas. Autor/allikas: SCANPIX / AP / Zoltan Mathe

Neliteist peamiselt Euroopa Liidu läänepoolset liikmesriiki avaldas kolmapäeval muret poliitiliste arengute pärast Ungaris, märkides et peaminister Viktor Orbani kehtestatud erakorralised meetmed võivad seada ohtu demokraatia, õigusriigi ja põhivabaduste kaitse. Ainsa Ida-Euroopa riigina ühines pöördumisega Läti.

"Praeguses pretsedenditus olukorras on liikmesriigil õigus rakendada oma kodanike kaitseks erakorralisi meetmeid," öeldakse Belgia, Hollandi, Taani, Soome, Rootsi, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Iirimaa, Itaalia, Luksemburgi, Läti, Portugali ja Hispaania ühisavalduses. "Aga me oleme siiski sügavalt mures teatud erimeetmete kehestamisega õigusriigi, demokraatia ja põhiõiguste suhtes tekkinud rikkumisohu pärast," lisasid kolmapäeval oma pöördumise teinud riigid.

Avaldus järgnes sellele, kui Orban, kes kontrollib kahte kolmandikku riigi parlamendist, sai sellelt esmaspäeval tähtajatu õiguse juhtida kriisi tõttu riiki ainult oma dekreetidega. Uue seaduse kehtivuse ajal ei ole võimalik korraldada kohalikke valimisi ja Orbani erakonna Fideszi juhitud valitsusel on voli lõpetada teatud seaduste täitmine. Lisaks peavad Ungari ajakirjanikud olema nüüd eriti ettevaatlikud, kuna valeinfo levitamise eest võib neid oodata kuni viie aasta pikkune vanglakaristus. Selliste meetmete kehtestamine on Ungaris pretsedenditu alates ajast, kui 30 aastat tagasi lõppes kommunistide valitsemine.

Ehkki 13 riiki ei nimetanud oma pöördumises Ungarit otsesõnu, on see kahtlemata seotud seal kehtestatud erikorraga, märgib väljaanne Politico.

"Erakorralised meetmed peavad olema piiratud rangelt sellega, mis on vajalik ja proportsionaalne, olema oma loomult ajutised ja pideva ülevaatamise all ning austama eelnimetatud põhimõtteid ja rahvusvahelisti kohustusi. Meetmed ei tohiks piirata sõna- ja ajakirjandusvabadust," rõhutavad pöördumisega ühinenud riigid.

Riigid teatasid, et toetavad Euroopa Komisjoni plaani erakorralisi meetmeid ja nende rakendamist jälgida ning samas kutsusid teemat sobival hetkel arutama ka Euroopa Liidu üldasjade nõukogus.

Üldasjade nõukogus on juba ka varem niinimetatud artikkel 7 menetluse raames arutanud olukorda Ungaris. Artikkel 7 menetlust käivitatakse riigi suhtes, keda on alust kahtlustada kohtute sõltumatuse, akadeemilise vabaduse, väljendus- ja ajakirjandusvabaduse ohustamises.

Kolmapäeval saatis Ungari suursaadik Eestis Kristóf Forrai siseminister Mart Helmele kirja, milles teatas, et kuna ajakirjanduses on ilmunud palju ebatäpseid ja valeandmeid, siis saadab ta originaalteksti (1) Ungari parlamendis vastu võetud koronaviiruse tõkestamist käsitleva XII redaktsiooniga ja (2) Ungari justiitsministeeriumi kokkuvõtva briifinguga sellest. ERR avaldab mõlemad dokumendid inglise keelde tõlgituna.

 

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: