Jõustusid USA tollid 7,5 miljardi dollari väärtuses Euroopa kaupadele

{{1571380320000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA kehtestas reedel Euroopa lennukitootjaga Airbus seotud vaidluse tõttu imporditollid 7,5 miljardi dollari väärtuses Euroopa Liidu kaupadele, võttes sihikule muuhulgas Prantsuse veini ja Šoti viski.

Karistavad tollid jõustusid Washingtonis keskööl vastu reedet (Eesti aeg kell 7 hommikul), hoolimata Euroopa ametnike viimase hetke jõupingutustest saavutada sammu edasilükkamine. 

Eelkõige puudutab toll lennukeid ja lennukiosi Ühendkuningriigist, Prantsusmaalt, Saksamaalt ja Hispaaniast, mille importimine USA-sse hakkab 18. oktoobrist maksma senisest 10 protsenti enam. Märksa kõrgem, 25-protsendine tollimaks kehtestatakse tarbekaupadele nagu juust ja vein. Nimekirjas on umbes 150 toodet. 

Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO) andis eelmisel nädalal Ühendriikidele lõpliku heakskiidu kehtestada EL-i kaupadele toll seoses Airbusile antud ebaseadusliku riigiabiga.

Otsus puudutas 15 aastat väldanud vaidlust Airbusile antud riigiabi üle.

EL-i ja USA ametnikud on väljendanud soovi alustada kõnelusi kaubandusvaidluse lahendamiseks. 

Le Maire: USA tollidel Euroopa Liidule oleks negatiivne mõju

SA tollidel Euroopa Liidule oleks negatiivne poliitiline ja majanduslik mõju, hoiatas neljapäeval Prantsusmaa majandusminister Bruno Le Maire.

"Nendel otsustel oleksid väga negatiivsed tagajärjed nii poliitilisest ja ka majanduslikust vaatepunktist," ütles Le Maire ajakirjanikele pärast kohtumist USA rahandusministri Steven Mnuchiniga.

Le Maire nimetas USA otsust vaenulikuks sammuks. "See on vaenutegevus liitlaste vahel. Need vaenulikud sammud ei ole teretulnud," ütles Le Maire Maailmapanga ja Rahvusvahelise Valuutafondi iga-aastase kohtumise ajal ajakirjanikele.

Euroopa Liit lubas USA tollidele vastulööki

Euroopa Liidul ei ole muud valikut kui anda vastulöök reedel jõustunud USA imporditollidele, ütles bloki kaubandusvolinik.

USA kehtestas reedel Euroopa lennukitootjaga Airbus seotud vaidluse tõttu imporditollid 7,5 miljardi dollari väärtuses Euroopa Liidu kaupadele.

"Meil on kahju, et USA otsustas tolli kehtestada," ütles Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström pärast seda, kui katsed pidada läbirääkimisi liiva jooksid.

"See ei jäta meile muud valikut, kui liikuda edasi omapoolsete tollidega Boeingu kaasuses, kus on leitud et USA on rikkunud WTO reegleid," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: