Karu: tegelikult on Helmel õigus, kui ta nimetab IT-d fetišeerituks

EKRE esimehel, siseminister Mart Helmel on teatud mõttes õigus, kui ütleb, et infotehnoloogia on Eestis fetišeeritud, märkis neljapäeval väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministrina tööd alustanud Kaimar Karu "Esimeses stuudios".

Paar nädalat tagasi ütles Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees, siseminister Mart Helme Postimehele, et uus väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister peaks keskenduma väliskaubandusele, sest IT on üle fetišeeritud.

Kui "Esimese stuudio" saatejuht Andres Kuusk neljapäeval Karult selle kohta hinnangut küsis, tegi minister väikese mõttepausi.

"Ma püüan välja mõelda, kuidas seda kõige paremini selgitada. Võib ju öelda, et tegelikult on tal täiesti õigus. Ja ma selgitan, miks. Mujal maailmas, aga ka Eestis väga tihti, minnakse seda teed, et IT-lahendusi vaadatakse kui väärtust omaette. Ehk IT-projekti edutegur on see, et projekt on läbi viidud. Või IT-lahenduse edu või edukuse mõõt on see, et see lahendus on välja lastud või see on nüüd olemas. Ja hästi tihti neid investeeringuid tehakse ja selgitatakse tehnoloogia aspektist - et me võtame nüüd uue tehnoloogia kasutusele, vahetame mingisuguse platvormi välja või midagi muud sellist, mis on hästi tehnoloogiakeskne. Aga tegelikult ei ole ju iva selles, et tehnoloogiat kasutada tehnoloogia pärast, vaid see, mida me sellega teha saame," vastas Karu.

Ta lisas, et tegelikult tuleks paremini selgitada, miks IT-lahendusi välja töötatakse ja mis inimeste jaoks sellega paremaks muutub.

"Kui vähemalt osa sellest retoorikast pöörduks ära tehniliste lahenduste pealt selle peale, mis inimestele paremaks muutub või mida nad saaksid rohkem teha või lihtsamini teha või kuidas me saame enda välismaiseid äripartnereid paremini aidata nende lahendustega. Kui need on need müügipunktid, et see muutub paremaks, lihtsamaks, odavamaks, kergemaks, siis me ei fetišeeri enam tehnoloogiat. Siis me räägime sellest, miks me neid asju teeme. Selles aspektis ma nõustun temaga," rääkis Karu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: