Türgi vastas EL-i sanktsioonikavale ähvardusega vabastada ISIS-e liikmed

Türgi president Recep Tayyip Erdogan.
Türgi president Recep Tayyip Erdogan. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles teisipäeval vastuseks Euroopa Liidu sanktsioonikavale, et Ankara võib vabastada kõik äärmusrühmituse ISIS liikmed, kes praegu Türgi kontrolli all on.

EL astus esmaspäeval sammu Türgile sanktsioonide kehtestamise poole nafta ja gaasi proovipuurimiste pärast Küprose rannikul, kiites heaks juriidilise raamistiku karistusmeetmete rakendamiseks.

Erdogan ütles ajakirjanikele enne USA-sse teele asumist, et Türgi jätkab ISIS-e liikmete tagasisaatmist nende koduriikidesse, isegi kui nad ei taha neid tagasi võtta.

Teisipäeval hoiatas ta EL-i riike taas: "Te peaksite vaatama üle oma hoiakud Türgi kohta, mille vangis on Süürias niivõrd palju ISIS-e liikmeid."

Kuigi presidendi avaldus oli vastus EL-i esmaspäevasele sammule, siis on ta viimasel ajal korduvalt öelnud, et Türgi saadab ISIS-e liikmed tulevikus kodumaale tagasi.

Erdogan: USA pole Süüria relvarahu lepet täielikult täitnud

Erdogan kavatseb öelda eelseisva USA-visiidi käigus ametivennale Donald Trumpile, et Washington pole Põhja-Süüria asjus kokku lepitust täielikult kinni pidanud ning peab tegema Türgi pealetungi lõpetanud vaherahu täitmiseks rohkem.

"Ma ütlen talle, dokumente kasutades, et lepet, milleni me operatsiooni asjus jõudsime, ei ole täielikult rakendatud," lausus Erdogan enne Washingtoni siirdumist.

Türgi sõlmis 17. oktoobril Ühendriikidega leppe pealetungi lõpetamiseks Põhja-Süürias. Vastutasuks pidi Washington tagama, et kurdi väed taanduvad piirialadelt.

Ankara sõlmis paar päeva hiljem eraldi leppe Venemaaga, millega ka Moskva nõustus tagama kurdi vägede taandumise.

Erdogani sõnul pole kurdi rühmitused endiselt lahkunud olulistest linnadest nagu Manbij, Tal Abyad, Qamishli ja Tal Rifaat.

"Kahjuks ei saa praeguse seisuga öelda, et terrorirühmitused on regioonist taandunud," lausus president.

"Ei Venemaa ega Ühendriigid suutnud terrorirühmitusi antud tunniks ja antud päevaks eemaldada," ütles ta.

Türgi liider lisas, et tõstatab teema kohtumisel Trumpiga ja hiljem telefonikõnes Vene presidendi Vladimir Putiniga.

Erdogani visiit tuleb kahepoolsete suhete jaoks keerulisel ajal, seda nii Süüria konflikti kui ka USA esindajatekoja otsuse pärast tunnistada Armeenia genotsiidi.

"Hoolimata pilvedest meie suhetes oleme me ühel nõul... Trump parandab meie suhteid," ütles Erdogan.

Ankara: Erdogani ja Trumpi kohtumise põhiteema on S-400 ostmine

Erdogani ja USA presidendi Donald Trumpi eelseisva kohtumise peaküsimus on Türgi raketisüsteemi S-400 ost Venemaalt, edastas teisipäeval agentuur Bloomberg viitega Türgi presidendi abile.

"Olen kindel, et Erdogan ja Trump arutavad seda küsimust ausalt. Usun, et mõlemad riigijuhid leiavad vastuvõetava lahenduse, mille saab ellu viia," ütles agentuurile Türgi administratsiooni pressiosakonna juht Fahrettin Altun.

"Geopoliitika nõuab, et Türgil oleks mitu õhu- ja raketitõrjesüsteemi," rõhutas ta.

Erdogani arvates on Washingtoni kohtumisel USA ja Türgi lahkarvamuste lahendamisel otsustav tähtsus, märkis Altun.

Erdogan lendab USA-sse kolmapäeval.

NATO liikmetel Türgil ja USA-l on tekkinud lahkhelid Ankara kavatsuse tõttu osta Venemaalt õhutõrjesüsteeme S-400, sest sel juhul ei ole Türgi kaitsesüsteemid ühitatavad lääneliitlaste omadega. Lisaks pelgab USA, et süsteem hakkab koguma andmeid tema uusimate sõjalennukite kohta.

Ka rikuks Venemaalt raketisüsteemide ostmine USA sanktsioone.

Kreml: Putin kohtub Erdoğaniga ilmselt jaanuaris TurkStreami avamisel

Vene presidendi Vladimir Putini ja Türgi riigipea Recep Tayyip Erdogani kahepoolne kohtumine võib toimuda jaanuaris gaasitoruprojekti TurkStreami tööde lõputalitusel, teatas Kreml.

Kremli kõneisikult Dmitri Peskovilt küsiti, millal võiks oodata riigipeade järgmist kohtumist.

"Jutt oli sellest, et Turk Streami projekti tööde lõputalitus oleks hea põhjus isiklikult kohtuda. Plaani kohaselt peaks see juhtuma jaanuaris, järgmises jaanuaris," vastas ta.

Peskov rõhutas, et Putini ja Erdogani vahel kooskõlastatakse küllalt kiiresti telefonivestlusi. "Seepärast võib see aset leida iga hetk," märkis ta.

Täpsustavale küsimusele, kas presidendid võivad kohtuda enne jaanuari, kostis ta: "Kui nad vajalikuks peavad." 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: