Oktoobritorm tegi Lõuna-Eesti metsades suurt kahju

Foto: ERR

Lõuna-Eestit räsinud torm tegi eriti suurt kahju metsades, rebides puid hulkade viisi maast välja. Kuigi tormijärgsete kahjude likvideerimine on kallim kui lageraie ning puidu kokkuostuhinnad on langenud, soovitatakse metsaomanikel oma metsad tormi järel korda teha.

RMK hinnangul on tormi tõttu nende Lõuna-Eesti metsades pikali pea 100 000 tihumeetrit puitu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Lõuna-Eestis ei ole meil kunagi varem sellist tormi olnud, pigem on need tormid käinud Lääne-Eesti saartel või kuskil Põhja-Eestis. Meie asi on muidugi nüüd kõik kokku korjata sealt metsast. See, mis on maha lükatud, on materjal, mida me saame kasutada," rääkis RMK peametsaülem Andres Sepp.

Ka erametsades on torm ulatusliku kahju teinud.

"Selle tormi omapära ongi see, et ta pole võtnud järjest, aga ta on võtnud üksikult ja hästi mitmest kohast. Praegune tormikahju puit oleks vaja ära tuua ja väärindada, aga kuna ta ongi just üksikult, siis see võtab väga palju aega, palju ressurssi. Suurt tehnikat mingi väikese raie pärast ei tasu kohale tuua, kes tahab ikka ja on vaja lõigata, siis praegu saaks veel tulu küll," rääkis Võrumaa metsaühistu tegevjuht Erki Sok.

Võrumaa saeveskitest öeldakse, et tormikahjud pole siiski nii suured, et pakkuma oleks hakatud väga suurtes kogustes puitu. Ka ei mõjuta torm kuidagi puidu kokkuostuhindasid. Samas jääb võimalus, et paljud metsaomanikud pole veel oma metsades toimunuga kursis.

"Torm murdis ikkagi pigem üksikpuid ja nende järele minek metsa on väga kulukas, seetõttu ei ole mingisugust tohutut pakkumiste lainet märgata olnud," ütles AS Barrus tegevjuht Jürgen Ainsalu.

"Eks muidugi on natuke vähe aega möödas ka, paljud omanikud on väga distantsed oma metsast ja alles loevad kahjusid kokku. Ma julgen arvata, et puiduturule kümneid tuhandeid täiendevaid tihumeetreid ei tule või siis nad lahustuvad olemasoleva kõikumise vahele ära," rääkis AS Toftan tegevjuht Martin Arula.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: