Ratas rääkis kantsleritele Järviku ja Lemetti ametist vabastamisest

{{1574763300000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Peaminister Jüri Ratas rääkis teispäeval ministeeriumite kantsleritele maaeluministri Mart Järviku ja maaeluministeeriumi kantsleri Illar Lemetti ametist vabastamisega tekkinud olukorrast ning julgustas kantslereid oma tööd kohusetundlikult jätkama.

"Kohtusin täna hommikul meie ministeeriumite kantsleritega, et arutada eile maaeluministri ja maaeluministeeriumi kantsleri ametist vabastamisega tipnenud olukorda," kirjutas Ratas sotsiaalmeedias. "Samuti soovisin neid tänada igapäevase tubli panuse eest ning julgustada meie ametnikke oma tööd sama hästi ja kohusetundlikult jätkama."

"Minu sõnum meie riigiteenritele on ühene ja selge. Eesti riigiametnikud peavad vajadusel juhtima seaduserikkumistele õiguskaitseorganite tähelepanu ning saavad teistest probleemsetest olukordadest teavitada oma juhti, riigisekretäri või peaministrit. Põhjendamatut poliitilist sekkumist nad oma töös kartma ei pea," kirjutas Ratas.

Ratase sõnul aruitas ta kantsleritega ka laiemalt poliitilise juhtimise ja ametnike rolli ning tõhusa koostöö üle.

"Mul on hea meel tõdeda, et meil on ühine arusaam, kuidas Eestit hästi juhtida ning parimal viisil edasi viia. Ma tänan kõiki kohtumise osalisi meeldiva ja julgustava kokkusaamise eest. Eesti riik on sellise avaliku teenistusega hästi hoitud," kirjutas Ratas.

Marika Priske: ametnikke ei õnnestu suukorvistada

Mitmes ministeeriumis kantslerina töötanud Marika Priske ütles pärast kohtumist, et esmaspäev oli ametkonnale murettekitav, samas toonitas ta, et ametnikke ei saa suukorvistada.

"Tahtsime peaministrile kinnitada, et kui kellelgi on hirm, et riigiametnikud ei julge enam oma arvamust väljendada või hoida kinni tõest ja õigusest või täita seda vannet, mida me andnud oleme. Või kui keegi loodab seda siis, et see ei ole nii. Me oleme oma vande andnud, me teenime Eesti riiki ja rahvast. Me teenime ka poliitikuid, sest poliitilisi otsuseid teevad poliitikud. Aga suukorvistada ei õnnestu avalikku sektorit kindlasti mitte," lausus Priske.

Priske ütles, et kantslerid soovisid teada, mida riigiamtnikelt tulevikus oodatatakse.

Õiguskantsler: korruptsioonist teatamine on ametniku kohustus

Õiguskantsler Ülle Madise kinnitas, et korruptsioonist teatamine ei ole mitte õigus, vaid kohustus. "Ja ametnikueetika reeglid kehtivad samuti ühtemoodi kõikidele. Aga seesugune asjaajamine ja see segadus kindlasti riigi usaldusväärsusele kasuks ei tule," ütles Madise.

"Tihtipeale on need kavad peidetud ilusasse juttu riigireformist - see figureeris ka kantsler Lemetti vabastamise materjalides, et justkui riigireform peaks seisnema selles, et minister hakkab andma korraldusi valitsemisalas sõltumatute asutuste töö kohta. Nii see olla ei saa ja praegu seadused seda ka ei luba. Pigem ma arvan, et seda avalikkuse reaktsiooni arvestades ei ole tõenäoline, et seadusi sellisel moel minnakse muutma," sõnas Madise.

Peaminister lubas kantsleritele, et ei toeta avaliku teenistuse seaduse muutmist nii, et see annaks võimaluse ametnikke politiseerida. Õiguskantsler Ülle Madise tõdes, et varemgi on olnud kavasid, et minister tuleb ministeeriumi oma meeskonnaga ehk et kogu tippjuhtkond vahetatakse erakonnakaaslaste vastu välja.

Ministeeriumite kantslerid leppisid peaministriga kokku, et edaspidi antakse suurematest probleemidest otse peaministrile teada.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: