Postimees: Järvik surus PRIA-t kolme ettevõtja huvides

{{1574917260000 | amCalendar}}
Maaeluministeerium.
Maaeluministeerium. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Postimehe andmetel püüdsid ametist lahkunud maaeluminister Mart Järvik ja tema nõunik Maido Pajo mõjutada PRIA-t, et see vähemalt kolme ettevõtte rahakasutuse uurimisel tagasi tõmbaks.

Üks vaidlus puudutas ajakirjanduses varem kajastatud Pärnumaa ettevõtlusperekond Soosaari, kaks ülejäänud vaidlust aga Kehtna Mõisa OÜ-d, kellelt PRIA nõuab tagasi toetusraha umbes poole miljoni euro jagu ja Pärnumaal Maria talu nime all tegutseva OÜ Kõpu Talu saamata jäänud investeeringuid.

Kehtna Mõisa OÜ juhatuse liige Märt Riisenberg ütles, et tunneb küll Järvikut, kuid pole tema juures muresid kurtmas käinud. Maria talu peremees Enn Rand aga rääkis, et nemad andsid PRIA kohtusse ja et ta on oma vaidlusest PRIA-ga ka Järvikuga rääkinud.

Ei PRIA, Mart Järvik ega Maido Pajo soovinud ajalehele kommentaare anda, kuid Pajo tunnistas koosoleku toimumist, kus PRIA toetustega seotud teemat arutati.

Info koosoleku toimumisest ja seal räägitust jõudis maaeluministeeriumi tollase kantsleri Illar Lemettini, kes rääkis sellest augusti lõpus riigisekretär Taimar Peterkopile, et see omakorda teavitaks juhtunust peaminister Jüri Ratast.

Ratas teadis asjast juba augustis

Kolmapäeval ERR-i veebisaates osalenud Peterkop tunnistas, et Lemetti käis augustikuus tema juures jutul ja rääkis katsetest sekkuda PRIA eurorahade väärkasutusest tingitud tagasinõuetesse. See tõi Peterkopile arusaamise, et maaeluministeeriumi juhtkonna tasandil ei ole kõik päris korrektne.

Peterkop kinnitas ERR-ile, et info jõudis tema kaudu ka peaminister Jüri Rataseni.

"Ma konsulteerisin oma majas nii oma inimestega, peaministriga, justiitsministeeriumi valitsemisalaga ja kogu selle asja läbi hekseldamise tulemusena see maandus ka prokuratuuri," lausus Peterkop.

Ratas: Järvik kinnitas, et sekkumist ei ole olnud

Peaminister Jüri Ratas tunnistas neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et tal oli see info tõesti olemas. "Kui küsida sellest, et mida mina teadsin augusti lõpus, siis minul oli info selle osas, et on võimalik olnud, et maaeluminister ja nõunikud on sekkunud PRIA tegevusse. Mina rääkisin sellest maaeluministriga, ta ütles, et seda ei ole olnud. Ega rohkem ma ei oskagi öelda selle kohta öelda," lausus Ratas.

Ratase sõnul talle siiski vaid maaeluministri selgitustest ei piisanud ja ta arutas seda ka riigisekretäri ja erinevate ametnikega. "See suhtlus oli jätkuv, sealhulgas suhtlesin ka koalitsioonipartneritega," sõnas Ratas.

"Mida väidab täna endine kantsler Lemetti peaminister teadis. Aga ausalt öeldes ma ei tea siiamaani, mida ta selle all mõtleb. Kui ta mõtleb selle all seda augustikuu alguses toimunud nõupidamist, siis jah, see infokild tuli, sellega ma tegelesin, aga võib-olla tal on veel mingit infot. Ma ei oska seda tõesti öelda," ütles Ratas veel.

Helme: kui minister soovib tegevuste üle kontrolli, siis see ei ole survestamine

Rahandusminister Martin Helme ütles, et on põhimõtteliselt vastu narratiivile, et kui minister esitab küsimusi või on nõudlik oma alluvate suhtes, siis see on survestamine.

"See, mismoodi üritatakse praegu asjast muljet jätta, ei ole adekvaatne. Ka Mart Järvik ise pöördus meie poole oma murega, et tema ei saa õigel ajal infot kätte, temal ei ole võimalik teha otsuseid, sest ta ei saa aru, mis toimub ja tal on nurinaid oma ministeeriumi allasutuste suhtes. Ja kui sul on nurinaid, siis võib ju see, kelle suhtes nurin on, tunda, et teda survestatakse. Aga see kui ma midagi nõuad oma alluvalt, olgu see informatsioon või mingisugune tegevus või ka mingisuguste tegevuste peatamine, sest sa ei ole nõus, et see on õigesti tehtud, siis see ei ole mingi survestamine. See on oma haldusalas oma töö tegemine," kommenteeris Helme.

"Mure millega Järvik pöördus minu ja teiste kabineti kolleegide poole, oli see, et PRIA tegeleb üliagaralt rahade tagasinõudmistega ja igasuguste menetluste algatamistega ettevõtjate suhtes, keda tegelikult kiusatakse lihtsalt taga," lisas Helme.

Toimetaja: ERR

Allikas: Postimees, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: