Narvas loodetakse peatset kokkulepet vanalinna maketi suhtes

Vana Narva makett.
Vana Narva makett. Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Narva muuseum on linnavõimuga kokkuleppele jõudmas Vana-Narva maketi omandamise suhtes, mis tähendab, et maketi säilimise ja eksponeerimise probleem võib lähiajal laheneda.

Vana-Narva maketi säilimise ja eksponeerimise probleemi lahendamiseks annavad linn ja maketi autor Fjodor Šantsõn nendele kuuluvad maketi osad üle Narva muuseumi fondi. Muuseum korraldab maketi väljapaneku ja võtab tööle Fjodor Šantsõni. Sellise ettepaneku tegi Narva museum veel kuu aega tagasi ja see sobib nii maketi autorile kui Narva linnavalitsusele.

"Detembrikuus me läheme selle küsimusega volikogusse ja teeme ettepaneku maketi linna osa üle anda Narva muuseumile. See tähendab seda, et maketil on võimalus areneda ja maketti on võimalik eksponeerida inimestele. See on hea võimalus," ütles Narva linnapea Aleksei Jevgrafov ERR-ile.

Volikogu linnamajanduskomisjoni esimehe Aleksei Mägi arvates on muuseum sobiv asutus maketiga tegelemiseks: "Arvan, et volinikud toetavad seda otsust, sest Narva muuseumi sihtasutusel on selleks kogemus ja sobivad tingimused, et maketti linnaelanikele ja turistidele eksponeerida."

Narva muuseumi direktori Ivo Posti sõnul peab muuseum praegu läbirääkimisi maketi näituse loomiseks. "Hiljemalt veebruaris tahaks saada maketi esialgu lihtsalt välja panna ja rahvas saab seda külastada. Teine etapp on teha sinna ümber korralik ekspo: valgustus, sildid, tekstid, filmiklipid võib-olla, võib-olla virtuaalreaalsust jne. Tahaks sellise asja välja arendada järgneva poole aasta jooksul," rääkis Posti.

Vana-Varva maketi eksponeerimise koha valib muuseum kolme ettepaneku seast. Need on Kreenholmi manufaktuur, Astri kaubanduskeskus ja endise mööblivabriku haldushoone.

"Ainsaks kaalutluseks ei saa olla nende kohtade rendihind vaid kuidas makett sinna ruumidesse sobib, mis ruumidega üldse tegemist on, milline on ümbruskond, milline on sinna ligipääs, kuidas sinna parkimine on jne, et kõik need tuleb arvesse võtta ja ma loodan, et lähema kahe nädala jooksul me teeme ametlikult otsuse ära ja anname teada, kuhu makett saab paigutatud," ütles Posti.

Narva muuseumi direktori arvates võiks praegune lahendus sobida maketi eksponeerimiseks umbes viie aasta jooksul, edaspidi võiks makett kolida loodavasse Narva linnamuuseumi.

Kunagi peab tulema kindlasti Narva linna ajaloomuuseum ja siis makett peakski seal paiknema ühe osana Narva linna ajaloomuuseumi väljapanekust.

Segadus ennesõjaaegse Narva koopiaga algas aasta tagasi, kui 120 ruutmeetri suurune makett lattu hoiule pandi, sest sellele ei suudetud sobivat kohta leida. Omandivaidlused maketi autori ja linnavõimu vahel seadisd ohtu kuulsa taiese säilimise.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: