Hiina kehtestab seoses Hongkongiga USA-le sanktsioonid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Meeleavaldus Hongkongis
Meeleavaldus Hongkongis Autor/allikas: Scanpix/Reuters/Leah Millis

Hiina teatas esmaspäeval, et peatab USA sõjalaevade külastused Hongkongi sadamasse ja kehtestab sanktsioonid USA-s tegutsevatele vabaühendustele, kes on "käitunud halvasti" seoses viimaste kuude rahutustega Hongkongis.

Sanktsioonid kehtestatakse teiste seas vabaühendustele National Endowment for Democracy, Human Rights Watch ja Freedom House, ütles Hiina välisministeeriumi kõneisik Hua Chunying. 

Hiina sanktsioonid on vastulöök Hongkongi demokraatiameelseid proteste toetavale USA seadusele. Ühendriikide president Donald Trump allkirjastas eelmisel nädalal Hongkongi inimõiguste ja demokraatia seaduse, mille kohaselt president vaatab igal aastal üle linna kaubavahetuse soodusrežiimi ja tühistab selle, kui territooriumi õigusi rikutakse. 

Lisaks vabaühendustele kehtestatud sanktsioonidele peatas Hiina alates esmaspäevast USA sõjalaevade puhkepeatused Hongkongi sadamas. 

"Vastuseks USA ebamõistlikule käitumisele otsustas Hiina valitsus peatada USA sõjalaevade puhkepeatustaotluste läbivaatamise," ütles Hua. Hiina lükkas juba augustis põhjendust esitamata tagasi kahe Ühendriikide sõjalaeva taotluse Hongkongi sadamas peatuda. 

Trumpi jõustatud Hongkongi inimõiguste ja demokraatia seadus näeb ette ka sanktsioonide kehtestamist Hiina ja Hongkongi ametnikele, kes rikuvad inimõigusi. 

President jõustas ka teise USA Kongressis vastu võetud seaduse, millega keelatakse pisargaasi, kummikuulide, veekahurite, taserite ja muu sellelaadse julgeolekujõudude poolt kasutatava varustuse müük Hongkongi võimudele.

Hiina erihalduspiirkonnas algasid meeleavaldused juunis inimeste Mandri-Hiinale väljaandmist lubanud eelnõu vastu, mille kohalikud võimud on protestide survel nüüdseks tagasi võtnud. Meeleavaldused kasvasid aga kiiresti üle laiemaks liikumiseks piirkonnale 50 aastaks tagatud õiguste ja vabaduste piiramise vastu.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: