Demokraatiameelseid kandidaate saatis Hongkongi valimistel edu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1574650920000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Demokraatiameelsed kandidaadid võitsid Hongkongi kohalikel valimistel üle poole piirkonnanõukogude kohtadest, kui valijad saatsid selge signaali toetusest valitsusvastastele meeleavaldustele.

Hongkongi 4,1 miljonist valijast käis pühapäeval hääletamas rekordilised 71 protsenti. Neli aastat tagasi oli neid ainult 47 protsenti, ütlesid valimisametnikud.

Briti rahvusringhäälingu BBC andmetel on demokraatiameelsed kandidaadid võitnud Hongkongi 18 piirkonnas vähemalt 278 kohta 452-st ja Pekingi-meelsed ainult 42.

Häältelugemine jätkub.

Peking: Hongkong jääb Hiina osaks

Hongkong on ja jääb Hiina osaks ükskõik mis ka juhtub pärast nädalavahetusel peetud kohalikke valimisi, ütles Hiina välisminister Wang Yi esmaspäeval.

"Ükski katse Hongkongis segadust tekitada või isegi kahjustada tema õitsengut ja stabiilsust ei õnnestu," ütles Wang Tokyos pärast kohtumist Jaapani peaministri Shinzo Abega.

Hiina toetab Hongkongi liidrit valimistulemustest hoolimata

Hiina teatas esmaspäeval, et toetab Hongkongi valitsusjuhti Carrie Lami, hoolimata demokraatliku leeri kindlast võidust kohalikel valimistel. 

"Hiina keskvalitsus toetab kindlalt erihalduspiirkonna valitsusjuhti Carrie Lami," ütles Hiina välisministeeriumi kõneisik Geng Shuang ajakirjanikele.

Valimistulemused olid alandav löök Pekingile ja Lamile, kes on tõrjunud üleskutseid poliitilisteks reformideks ning on andnud korduvalt mõista, et Hongkongi vaikiv enamus toetab tema administratsiooni ja on protestiliikumise vastu. 

Kuigi valimised puudutavad kohalikke probleeme nagu ühistransport ja jäätmekäitlus, nähakse tulemustes valijate suhtumist üldisemasse olukorda poolautonoomses piirkonnas. 

Geng kinnitas ajakirjanikele, et keskvalitsus toetab ka Hongkongi politseijõude ja kohut "vägivaldse ja ebaseadusliku käitumise karistamisel". 

"Hiina valitsuse otsustavus riikliku suveräänsuse, julgeoleku ja arenguhuvide kaitsel ei ole vankuma löönud. Valitsuse otsustavus viia läbi üks riik, kaks süsteemi poliitikat ei ole vankuma löönud," ütles Geng. 

Hongkongi liider lubab kuulata "alandlikult" üldsuse häält

Hongkongi ebapopulaarne juht Carrie Lam lubas aga pärast alandavat tagasilööki valimistel esmaspäeval, et tema valitsus "kuulab alandlikult" üldsuse häält.

"Valitsus kuulab kahtlemata kodanike arvamust ja mõtleb nende üle tõsiselt," ütles Lam.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: