Hispaania prokurör soovitab Kataloonia endise asejuhi vanglast vabastada

Oriol Junqueras.
Oriol Junqueras. Autor/allikas: Pablo Blazquez/Reuters/Scanpix

Hispaania riigiprokurör soovitab vabastada vanglast Kataloonia endine asepresident Oriol Junqueras.

Riigiprokuratuur palus ülemkohtul vabastada Junqueras, et ta saaks asuda Brüsselis Euroopa Parlamendi saadikuks, vahendas Reuters.

Junqueras mõisteti oktoobris 13 aastaks vangi tema rolli eest 2017. aasta Kataloonia iseseisvuskatses.

Maikuus valiti Junqueras ajal, mil ta ootas vanglas kohtuotsust, Euroopa Parlamenti. Euroopa Liidu kohus ütles detsembris, et Junquerasel on europarlamendi liikmena õigus immuunsusele.

Hispaania ülemkohus peaks otsuse selles küsimuses tegema lähinädalatel.

Riigiprokuröri hinnangut oli oodata, sest sotsialistid püüavad veenda Junquerase erakonda ERC-d enda moodustatavat valitsust toetama.

Hispaania Sotsialistlik Töölispartei (PSOE) ja ERC on regulaarselt kohtunud alates 10. novembri valimistest, mille sotsialistid võitsid, kuid kes ei suutnud samas tagada parlamendis enamust.

PSOE esialgne koalitsioonilepe Podemosega tõi neile parlamendis kokku 155 kohta, kuid enamuseks on vaja 176 kohta. Baskide erakonna PNV kuus saadikut nõustusid sotsialistide juhitud valitsust toetama, kuid koalitsioon vajaks jätkuvalt ka ERC 13 saadiku toetust.

ERC pressiesindaja keeldus riigiprokuröri otsust kommenteerimast.

Hispaania prokurör palus samas Euroopa Parlamendil võtta Junqueraselt immuunsus, kuid sellele on europarlamendis keeruline konsensust saavutada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: