Abhaasias nõudsid meeleavaldajad ja rahvaesindajad "presidendi" taandumist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AP/Scanpix

Rahvusvaheliselt tunnustamata Abhaasias kutsusid meeleavaldajad ja rahvasaadikud president Raul Hadžimbat tagasi astuma.

Üleskutsele eelnes pealinn Suhhumis toimunud meeleavaldus, mille käigus ründasid sajad presidendi tagasiastumist nõudvad protestijad administratsioonihoonet, lõhkusid ukse ja viskasid sisse aknaid. Hadžimba sel hetkel ilmselt hoones ei viibinud, vahendasid Reuters ja Raadio Vaba Euroopa.

Rahulolematus sai alguse septembris toimunud presidendivalimistest, kus olid vastamisi 2014. aastast presidendiks olnud Hadžimba ning opositsioonijuht Alkhas Kvitsinia. Ametlike tulemuste kohaselt sai Hadžimba väga napi võidu, kuid Kvitsinia toetajad seda ei usu ning on nõudnud häälte ülelugemist.

Pärast meeleavaldust toimus 35-kohalises de facto parlamendis hääletus, kus 19 rahvasaadikut toetas presidendi tagasiastumist, neli hääletas vastu ning üks jättis hääletamata. Hadžimba ähvardas seepeale eriolukorra kehtestamisega.

Enamus maailma riike peab 1990. aastate alguses sõja ja rohkete inimõigusrikkumiste saatel Gruusiast lahku löönud piirkonda endiselt Gruusia osaks. Moskva ja paar tema liitlast aga tunnustasid Abhaasia iseseisvust pärast 2008. aasta Gruusia sõda. Sarnane otsus tehti ka Lõuna-Osseetia suhtes. Abhaasias viibivad Vene väed ning Moskva on piirkonda ka majanduslikult toetanud.

Gruusia on nimetanud septembris toimunud valimisi ebaseaduslikeks ja näidendiks, mis rikub Gruusia suveräänsust. Venemaa saatkond Abhaasias kommenteeris äsjast massirahutust teatega, et olukorda jälgitakse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: