Kohus: Venemaa rikkus Abhaasias ja Lõuna-Osseetias inimõigusi

{{1611249120000 | amCalendar}}
Foto: EBU/ERR

Strasbourg'is paiknev Euroopa inimõiguste kohus otsustas, et Venemaa vastutab inimõiguste rikkumiste eest Abhaasias ja Lõuna-Osseetias.

Venemaa ja Gruusia sõdisid 2008. aasta augustis, misjärel Venemaa okupeeris Abhaasia ja Lõuna-Osseetia mõneks kuuks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Inimõiguste kohus otsustas, et jätkuv Venemaa kohalolek ja kahe piirkonna võimude sõltuvus Vene riigist viitab, et kontroll Lõuna-Osseetia ja Abhaasia üle kestab endiselt.

Kohtu hinnangul on ka piisavalt tõendeid süstemaatilise põletamise ja röövimise kohta grusiinide külades Lõuna-Osseetias.

Kohus järeldas, et Vene sõdurid inimesi ei piinanud, kuid nad ei takistanud lõunaosseetide võitlejaid ja seetõttu tolereerisid nad inimõiguste rikkumist.

Gruusia president Salome Zurabišvili nimetas kohtu otsust ajalooliseks, kuna esimest korda on antud juriidiline rahvusvaheline hinnang Venemaa okupatsiooni kohta Gruusia territooriumite üle.

"See on väga tähtis, sest esimest korda meie ajaloos ja esimest korda teiste riikide ajaloos on juhtunud nii, et Gruusia on riigina õiguslikult põhjendatud kui sõja ohver. See on suur saavutus meie riigi, ühiskonna, ajaloo ja tuleviku vaates. See on sammas, millele peame ehitama oma tuleviku ja ühtsuse," kommenteeris ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: