Euroopa Liit ootab Ühendkuningriigilt 47,5 miljardi euro tasumist

{{1625815920000 | amCalendar}}
Rahavahetuspunkti sissepääs Londonis.
Rahavahetuspunkti sissepääs Londonis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Liit teatas neljapäeval, et ootab Ühendkuningriigilt lahkumisleppe kohaselt 47,5 miljardi euro maksmist, mida on mõned miljardid rohkem kui London on arvestanud. Briti peaministri esindaja lükkas nõudmise tagasi.

Euroopa Liidu 2020. aasta konsolideeritud eelarveraporti kohaselt võlgnevad britid selle raha EL-ile koondsummana erinevate valdkondade alt, mis lahkumisleppes paika pandi.

Briti rahandusministeerium rõhutas aga, et lahutuslepingu hind jääb endiselt 40,74 ja 45,40 miljardi euro vahele, vahendas Financial Times neljapäeva õhtul. Briti rahandusministeerium ei vastanud koheselt FT palvele teemat kommenteerida.

Euroopa Liidu nimetatud 47,5 miljardit on märksa kõrgem kui Ühendkuningriik on arvestanud. Briti eelarveamet prognoosis 2018. aasta märtsis, et see summa peaks olema 41,4 miljardit.

Esimese maksena ootab EL brittidelt sel aastal 6,8 miljardi euro tasumist, selgub eelarvekavast. Ülejäänud summa peaks laekuma järgnevate aastate jooksul.

London lükkas EL-i taotluse tagasi

Ühendkuningriik teatas reedel, et ei nõustu Euroopa Liidu uue hinnanguga ning EL-ile tagasimakstav kogusumma jääb neisse piiridesse, mis valitsus on varasemalt paika pannud.

"Me ei tunnista seda numbrit," ütles peaminister Boris Johnsoni pressiesindaja. "See on hinnang, mis on koostatud EL-i enda sisemiste arvestuste eesmärgil. Näiteks ei kajasta see kogu raha, mis ollakse Ühendkuningriigile võlgu, mis vähendab summat, mille me peame maksma," rääkis ta.

Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise rahaline kokkulepe oli läbirääkimistel üks kõige keerulisemaid teemasid. Läbirääkimiste alguses hindas Euroopa Liit brittide võetud eelarvekohustusi EL-is, mille nad hoolimata lahkumisest kandma peavad, isegi kuni 100 miljardi euro suuruseks.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: