Galerii: EKRE volikogu Tallinnas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1581851760000 | amCalendar}}

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) volikogu pidas pühapäeval Tallinnas Radisson Blue Sky hotelli konverentsisaalis oma koosolekut, kus vastuvõetud avalduses kutsus üles peatama apteegireformi selle praegusel kujul.

Volikogu päevakorras on EKRE auesimehe Arnold Rüütli sõnavõtt, erakonna esimehe Mart Helme ettekanne poliitilisest olukorrast Eestis ning poliitilise avalduse vastuvõtmine.

EKRE volikogusse kuuluvad erakonna auesimees, esimees ja aseesimehed, erakonna parlamendiliikmed, kongressil valitud volikogu liikmed, ühenduste esimehed ning maakonna- ja linnaühenduste esimehed. Maakonna- ja linnaühenduste volitusel kuulub täiendavalt volikogusse üks esindaja iga 300 liikme kohta.

Üleskutse apteegireformi peatamiseks.

EKRE volikogu võttis pühapäeval vastu avalduse, milles kutsus 1. aprillist jõustuvat apteegireformi peatama, kuna vastasel juhul oleks oodata "enneolematut segadust ravimikaubanduses" ja see tooks kaasa suurt kahju.

"Eesti Konservatiivne Rahvaerakond kutsub parlamenti üles tegema jõupingutusi apteegireformi tühistamiseks, sest reform ähvardab tuua kaasa sadade apteekide sulgemise, ravimite kättesaadavuse vähenemise ja hindade tõusu," öeldakse avalduses.

Selles leitakse, et reform oli juba seaduse väljatöötamise ajal probleemne, sest ei arvestatud seaduse sotsiaalmajanduslike tagajärgedega. "Praeguseks on selge, et reform, mis annaks apteekide pidamise õiguse ainult proviisoritele, ei täida oma eesmärki ega aita kaasa turukonkurentsi suurendamisele ja hindade langusele," öeldakse samas.

"Kui apteegireform praegusel kujul käivitub, jäävad hulgimüügifirmad JOKK-skeeme ja variisikuid kasutades endiselt turgu kontrollima, samas on sulgemisohus enam kui sada apteeki üle Eesti, eelkõige maapiirkondades," leiab EKRE. "Sellega väheneks nii ravimite kättesaadavus kui ka konkurents jae- ja hulgiturul. Radikaalne muudatus, mille vastuvõtmist põhjendati sooviga langetada ravimite hinda ning parandada teenuse kvaliteeti ja kättesaadavust, ei too rakendumisel lähemale ühtegi neist eesmärkidest. Pigem on oht, et juhtub vastupidine."

"Peale selle on turuliidrid andnud teada kavatsusest esitada Eesti riigile üüratud kahjunõudeid. Kui kohus kahjunõuded rahuldab, tähendab see, et riigil jääb vähem raha näiteks tervishoiu, ravikindlustuse, sotsiaalhoolekande või pensionitõusu jaoks," lisas EKRE volikogu.

"Näeme ka ohtu, et olukorras, kus sajad apteegid kaotavad tegevusloa, keelduvad nad kõigest hoolimata lõpetamast oma äritegevust ning riigis on oodata massilist seadusele allumatust, mille lahendamine nõuab kas jõu kasutamist või lõputuid kohtuvaidlusi," tõdetakse avalduses.

"On ilmselge, et aprillis jõustuma pidav apteegireform tekitaks Eestis enneolematut segadust ravimikaubanduses ja tooks kaasa suurt kahju. Reformi senisel kujul läbisurumine tuleks inimeste tervise ja heaolu arvelt.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna volikogu kutsub kõiki riigikogu fraktsioone üles riigimehelikkusele ning toetama seadusemuudatusi, mis hoiaksid ära apteekide massilise sulgemise ja tagaksid ravimite kättesaadavuse ning konkurentsi suurendamise," öeldakse avalduses.

EKRE volikogu lisab, et nende ja Keskerakonna saadikud on esitanud apteegireformi eelnõule parandusettepanekud, millega muudetaks kehtetuks piirangud apteegi omandistruktuurile ning apteegid saaksid õiguse osta ravimeid ka mujalt, s.t mitte ainult Eesti hulgifirmadelt, vaid ka otse tootjalt või välismaiselt hulgimüüjalt. Samuti laiendaks EKRE ravimimüügi õigust haiglatele ja perearstikeskustele. Nõnda saaksid maakonnahaiglad, kus on ööpäev läbi avatud erakorralise meditsiini osakond, õiguse avada valveapteegi, mis tagaks ravimite kättesaadavuse kogu elanikkonnale ööpäevaringselt.

"Nende muudatuste jõustamisel saame apteegireformi, mis vähendab ravimihulgimüüjate haaret, parandab ravimite kättesaadavust ja mõjub kokkuvõttes positiivselt rahvatervise tagamisele," ütleb erakond lõpetuseks.

Mart Helme: oleme peaministrile rääkinud, et see oleks tsunami valla päästmine

"Aktuaalse kaamera" küsimusele, kuivõrd lihtne oleks EKRE-l saada eelnõu taha ka Keskerakonna hääli, vastas esimees Mart Helme järgnevalt:

"Me oleme sel teemal ju rääkinud ja teinud selgeks ka peaministrile, et see on niisugune tsunami valla laskmine, et kui esimese aprilli järgselt hakatakse apteeke üksteise järel kinni panema ja rohtude kättesaadavus väheneb, hinnad tõusevad, siis ei ole väga suurt poliitilist fantaasiat vaja, et välja mõelda see, et opositsioon kasutab seda koheselt ettekäändena sotsiaalministri umbusaldamiseks. Kuna me oleme selle reformi vastu olnud, siis on meil siin väga keeruline olukord koalitsioonis."

"See, et meil koalitsioonis ei ole üksmeelt, ja see, et meil koalitsioonis ei ole hääli, 51 häält, sellest me saame aru, aga ma olen optimistlik selles osas, et kui me läbime esimese lugemise suures saalis, siis parandusettepanekute käigus on meil võimalik siiski saada sellele eelnõule vajalik toetus," lisas rahandusminister Martin Helme.

 

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: