Allergiat põhjustav õietolm on juba õhus

Kevad.
Kevad. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Mõnede taimede õietolmu kontsentratsioon õhus on juba ületanud allergikute jaoks probleemsed piirmäärad.

"Õietolmu mõõtmistulemused näitavad, et esimesed tuultolmlejad õitsevad ja tasemed on kohati päris kõrged," ütles Eesti Keskkonnauuringute Keskus OÜ õhuseirespetsialist Mart Vill ERR-ile.

Tema sõnul mõõdeti Tallinnas pühapäeval lepa õietolmu kontsentratsiooniks 97 osakest kuupmeetris 24 tunni jooksul ja sarapuu õietolmu 22 osakest, mis mõlemad on keskmised näitajad. Tartus tõusis pühapäeval lepa õietolmu tase üles, ööpäevaseks kontsentratsiooniks mõõdeti 112 osakest kuupmeetris ja sarapuu õietolmu 31 osakest.

"Kindlasti on tegu praeguse aastaaja kohta kõrgete kontsentratsioonidega. Õietolmu hooaeg algab märtsis, kuid sellel aastal võis juba jaanuari lõpus võetud proovides õietolmu näha," märkis Vill. "Tavapäraselt nii vara need taimed ei õitse. Samas leevendavad niisked ja vihmased ilmad olukorda, kuna vihmaga pestakse õietolm õhust välja," lisas ta.

Siiski ei ole õietolmuosakeste kontsentratsioonid õhus jõudnud veel kriitilise piirini, mis lepa puhul on tavaliselt märtsis. Siis võivad kontsentratsioonid tõusta mitmete sadade õietolmuteradeni kuupmeetris, selgutas Vill.

"Lepa õietolmu on õhus juba veebruari algusest ning viimasel ajal ka aina rohkem sarapuu õietolmu," ütles ERR-ile ka Maie Laaniste Eesti Allergialiidust.

Liidu andmeil on Eestis umbes 150 000 õietolmu allergikut.

Soojemate ilmade jätkumisel tasub allergikutel hoida silm peal õietolmu seireandmetel, mis on kättesaadavad Eesti välisõhu kvaliteedi veebilehel.

Eesti Keskkonnauuringute Keskus plaanib hakata oma Facebooki lehel avaldama õietolmu kontsentratsioone puudtava aktuaalse info edastamist.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: